Ministri i jashtëm grek Kotzias jep dorëheqjen

17/10/2018 - 15:00

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias ka dhënë sot dorëheqjen pas sulmeve që aleati i djathtë në qeveri, Panos Kammenos, nuk i ka ndalur sulmet ndaj tij.

Lajmi njoftohet nga gazeta konservatoe greke, “Kathimerini” që referon burime nga qeveria greke. Kotzias është ndjerë i braktisur nga kryeministri Tsipras gjatë mbledhjes së fundit të qeverisë, ditën e martë, gjatë së cilës Kammenos e ka akuzuar ministrin e Jashtëm për keqmenaxhim të fondeve sekrete të Ministrisë.

Një tjetër arsye është edhe Marrëveshja e Prespës, ndërkohë që Kammenos e ka zgjeruar listën e tij edhe me akuzën se Kozias është njeri i George Soros.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shumë qytetarë grekë kanë filluar të mblidhen para Parlamentit për të kundërshtuar Marrëveshjen e Prespës me Maqedoninë.  Tubimi zhvilloh

Shumë qytetarë grekë kanë filluar të mblidhen para Parlamentit për të kundërshtuar Marrëveshjen e Prespës me Maqedoninë.  Media radio “SK

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) vazhdojnë të mos e ndërrojnë qëndrimin rreth taksës së vendosur ndaj produkteve serbe.

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç, ka kërkuar edhe një herë nga institucionet e Kosovës që të heqin vendimin për taksën ndaj produkt

Shefi i Kremlinit tha se autoritetet në Prishtinë kane hedhur disa hapa polemizues se fundi sic ishte krijimi i Ushtrisë së Kosovës, një

Veriu i Mitrovicës është mbushur me flamuj të Rusisë dhe me fotografi të Presidentit Vladimir Putin.

Me të gjitha mundësitë që i jep Kushtetuta do të luftoj që qeveria të mos e marrë besimin, sepse kjo ka të bëj me Marrëveshjen e Prespës

Avionë turq fluturuan mbi Detin Egje duke shkelur 13 herë hapësirën ajrore greke.