Mogherini apel Shkupit: Opozita të kryejë detyrat e saj

19/03/2019 - 22:28

Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Federika Mogherini, në një konferencë të përbashkët për gazetarë me kryeministrin Zoran Zaev,  ka përgëzuar Shkupin për reformat. Nga takimi, Mogherini u ka bërë thirrje partive politike që të punojnë së bashku.

“Takimi na dha mundësinë të diskutojmë arritjen që ka bërë shteti në raportet fqinjësore dhe më lejoni të përmend marrëveshjet e arritura. Ju përgëzoj për liderishipin e juaj dhe të Ciprasit, si dhe marrëveshjen me Bullgarinë që zgjidhen probleme shumëvjeçare dhe vendosën shtetin tuaj në marrëdhënie më të mira fqinjësore. Kjo hap perspektiva për Maqedoninë e Veriut.

Jam e impresionuar nga reformat. Një numër i madh i ligjeve janë sjellë. Por, ne kemi parë se ndryshimi nuk është vetëm sjellja e ligjeve. Qeveria është e shqetësuar për kualitetin e ligjeve. Jam e bindur se vendi mund ta bëjë këtë javëve në vijim.Të gjitha partitë politike në pushtet dhe në opozitë duhet të kryejnë detyrat e tyre të shtëpisë dhe të realizojnë reformat e kërkuara për reformën evroatlantike. Ata duhet që të vazhdojnë që debatet për çështjet e kërkuara të vazhdojnë të jenë inkluzive. Këto janë çështje të rëndësishme për BE-në.”- ka deklaruar Mogherini.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Greqia dhe Qiproja do të shtyjnë partnerët e tyre të BE për të penalizuar Turqinë, duke përfshirë mundësinë e sanksioneve nëse vërtetohet

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, u ka bërë thirrje vendeve anëtare të Bashkimit Evropian që të caktojnë datën e nisjes së

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç tha se gjatë dhjetë ditëve të ardhshme do ta ftojë përsëri presidentin e SHBA-ve, Donald Trump, të

Zëvendës-ndihmës sekretari i Shtetit të SHBA-së, Matthew Palmer, në fjalimin e tij në 20 vjetorin e çlirimit të Kosovës, ka thënë se ësht

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, vlerësoi se Kosova dëshiron të provokojë një konflikt ushtarak midis NATO-s dhe Serbisë

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ia miratoi dorëheqjen nga posti i deputetit Nikolla Gruevskit, ish-kryeministrit të arratisur në Hungar

Në përfundim të seancës për Kosovën në Kombet e Bashkuara të hënën, ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç i është afruar nga pas ambasador

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, nga Brukseli ka folur për procesin e hapjes së negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe me

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, i ka quajtur “brymë mëngjesi”, bisedat e përgjuara telefonike, që po publikohen