Ndryshimet kushtetuese në Maqedoni, NATO thirrje të fortë politikës

20/10/2018 - 09:28

Pas votes ne Parlamentin e Maqedonise per ndryshimet kushtetuese vjen reagimi i NATO-s. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg me nje shenim ne Tiwtter ben apel per qeverine dhe politikes qe pas kesaj te nisin punen per mundesine e madhe historike te vendit.

“E përshëndes votimin në Parlamentin e Maqedonisë për ndryshimet kushtetuese. Tani, qeveria dhe udhëheqësit politikë duhet të plotësojnë procedurat nacionale për zgjidhjen e emrit dhe të përdorin këtë mundësi historike për ta sjellë vendin në NATO”, shkruan Stoltenberg në Twitter.

Reagimi erdhi pasi parlamenti i Maqedonisë mbreme në orët e vona votoi me 80 vota “pro” votoi ndryshimet kushtetuese.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-shefi i shërbimit sekret DSK, Sasho Mijallkov është arrestuar gjatë mbrëmjes në Shkup.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, përsëriti se nuk do të ketë vazhdim të dialogut me Kosovën, derisa kjo e fundit nuk e tërheq taks

Ish-kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski në një postim të gjatë në Facebook, konfirmon se Hungaria i është përgjigjur pozitivisht

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka folur për arratisjen e Nikolla Gruevskit përmes kalimit kufitar Serbi-Hungari.

Maqedonia dhe Hungaria nuk kanë të nënshkruar marrëveshje për ekstradim mes dy shteteve në bazë të së cilës do të kërkonte ekstradimin e

Dimri nuk ka mbërritur vetëm në vendin tonë, por reshjet e dëborës kanë trokitur edhe në vendet e rajonit.

19 persona u arrestuan nga forcat e policisë në Athinë gjatë përleshjeve me anarkistët.

Të gjitha partitë politike shqiptare kanë kundërshtuar propozimin e Entit Shtetëror të Statistikave në Maqedoni, që gjatë regjistrimit të

Mercedesi i tipit “Armored” me vlerë 600.000 euro, i quajtur ndryshe dhe “Tanku”, e për të cilin ish-kryeministri maqedonas Nikolla Gruev