Nimetz, optimist: Zgjidhje që nuk rrezikon identitetin e maqedonasve

Postuar: 01/02/2018 - 19:19

   Ndërmjetësuesi i OKB-së për emrin e Maqedonisë, Mattheë Nimetz deklaroi gjatë konferencës për shtyp, të dhënë në përfundimin e takimit me ministrin e Jashtëm Nikola Dimitrov se, është optimist për sa i takon gjetjes së një zgjidhjeje që nuk rrezikon identitetin e maqedonasve.

Nimetz nuk e mohoi se në qëndrimet mes dy vendeve ka dallime.

“Por, aty ku ekziston vullneti për zgjidhje krijohet një moment politik që duhet shfrytëzuar”, u shpreh ai, duke shtuar se tani është përfundimisht koha e duhur për të bërë përpara me këtë çështje.

“Populli maqedonas nuk duhet të shqetësohet se arritja e një marrëveshjeje me Greqinë mund t’i cënojë gjuhën apo identitetin”.

“Javët në vijim do të jenë vendimtare”, theksoi zyrtari i Kombeve të Bashkuara, duke lënë të kuptohet se ai vet beson që zgjidhja është e mundshme.

Më herët, Nimetz u takua me kryeministrin Zoran Zaev dhe presidentin Gjorge Ivanov.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Ministri i Jashtëm Ivica Dacic tha se Serbia do të njohë Kosovën dhe do të lejojë që të ketë karrigen në OKB, kur të "fluturojnë derra

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev paralajmëron votuesit se dështimi i marrëveshjes me Greqinë rrezikon ta zhysë vendin në kaos dhe izolim

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, përveç takimeve me lideret e subjekteve politike në Republikën e Maqedonisë, ka takuar edhe

Në plazhin më të njohur të ishullit Zante në zonën Nauagio në Greqi, për pak mund të kishte ndodhur një tragjedi.

Një vajzë 17-vjeçare shqiptare me banim në Neproshten të Maqedonisë, është zhdukur pa gjurmë.

Aeroporti i Beogradit “Nikolla Teslla” është hapur për trafikun ajror pas bllokadës që nga mëngjesi kur një avion nga Egjipti kishte ngel

Kryetari i Bashkimi Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka treguar se në vitin 2001, maqedonasit kanë qenë pro ndarjes së Maqedonisë nga

Liderët politikë shqiptarë në jugun e Serbisë me kërkesat që tri komunat e kësaj pjese t’i bashkohen Kosovës, mund të nxisin konflikte nd

Senatori amerikan, Ron Johnson, tha në një intervistë për Zërin e Amerikës se zgjidhja e problemeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë duhet të

Dy ushtarakë turq janë ndaluar mesditën e sotme në zonën kufitare mes Turqisë dhe Greqisë në zonën e njohuri si Evros.