Përkujtohet masakra e Srebrenicës, u vranë mbi 8 mijë persona

11/07/2015 - 13:25

11 korrik 2015 – Mbi tetë mijë burra dhe djem myslimanë u vranë nga ushtria serbe gjatë konfliktit të vitit 1995 në Srebrenicë.

Në 20-vjetorin e kësaj masakre, sot u mbodhën mijëra persona në Srebrenicë në një ceremoni për nderimin e kujtimit të tyre. Në ceremoninë përkujtimore, të pranishëm kanë qenë një numër i madh zyrtarësh ndërkombëtarë, mes të cilëve dhe presidenti amerikan i asaj kohe, Bill Klinton.

20 vjet më parë, në korrik të vitit 1995, ndërkohë që rajoni ishte deklaruar ”zonë e mbrojtur” nga OKB-ja, 8372 burra dhe djem myslimanë u vranë nga forcat serbo-boshnjake, masakra më e rëndë që prej fundit të Luftës së Dytë Botërore.

Lufta e Bosnjës (1992-1995) shkaktoi 100 000 të vdekur dhe rreth dy milionë refugjatë, pothuajse gjysma e popullsisë në atë kohë.

20 vjet pas masakrës, Bosnja, një prej vendeve më të varfra në Evropë, është e paralizuar nga ndarjet dhe vazhdon të mbetet prapa kandidatëve për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

/agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Valës më të fuqishme të nxehtësisë së kësaj vere në rajonin tonë po i vjen fundi, megjithatë duhet pritur deri sot pasdite vonë.

Mali i Zi, banorët e të cilit njihen për shifra të larta të konsumimit të duhanit në Evropë, ka ndaluar pirjen e cigares në vendet e mbyl

Gjatë kësaj jave Kosova dhe Serbia morën paralajmërime nga shtetet e Quintit.

Greqia nuk po gjen qetësi. Pas tërmetesh të fortë shteti helen po kërcënohet nga zjarret masive.

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, gjatë një konference për shtyp, duke iu përgjigjur gazetarëve për rastin “Reket”, tha se

Universiteti Ndërkombëtar në Strugë, zhvillon trajnimet në drejtimin Kriminalistikë dhe Detektiv, në ambientet universitare, laborator kr

Prokurorja Elizabeta Josifovska, e cila është pjesë e PSP-së, sot dëshmoi në Prokurori për përndjekje të krimit të organizuar dhe korrups

Mëngjesin e kësaj të hëne, një tjetër termet me magnitudë 4.7 ballë i shkallës Rihter ka goditur Greqinë.

Shteti grek vazhdon përballjen me flakët e zjarrit të shkaktuara nga temperaturat e larta dhe era e fortë.

Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë së Veriut në mesazhin me rastin e festës së Kurban Bajramit ka bërë thirrje për paqe, solidaritet, m