Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Palmer: Për SHBA-në marrëveshja Kosovë-Serbi është çështje urgjente

06/03/2021 - 14:22

I dërguari special i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer tha se Shtetet e Bashkuara nuk do të imponojnë zgjidhje në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, kurse marrëveshja për normalizimin e marrëdhënieve do të duhet të jetë e pranueshme për udhëheqjen dhe qytetarët e dy vendeve.

I pyetur nëse ka ndonjë afat për arritjen e një marrëveshjeje, ai tha se nuk beson se ka ndonjë afat, por që Shtetet e Bashkuara të Amerikës konsiderojnë se kjo është një çështje urgjente, sepse sa më gjatë që pritet sfidat do të jenë më të komplikuara.

“Koha nuk është në anën tonë. Sa më gjatë të presim, aq më e vështirë do të jetë dhe të gjitha sfidat do të jenë më të komplikuara”, tha ai për Televizionin “N1”.

Palmer tha se SHBA mbështesin procesin e udhëhequr nga Bashkimi Evropian dhe të dërguarin special për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak dhe se shpreson që të dy palët të vazhdojnë negociatat së shpejti.

Ai theksoi rëndësinë e zbatimit të marrëveshjes së Brukselit, duke përfshirë krijimin e Asociacionit të Komunave Serbe, i cili duhet të bëhet përmes dialogut.

“Ne u themi qartë partnerëve tanë në Beograd dhe Prishtinë… Ekziston një detyrim nga të dy palët për të zbatuar Asociacionin e Komunave Serbe dhe kjo duhet të ndodhë”, tha ai.

I dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor gjithashtu komentoi deklaratën e udhëheqësit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, i cili tha se dialogu nuk është ndër prioritetet e tij, nëse vjen ne krye të Qeverisë së Kosovës.

“Kam dëgjuar për prioritetet që ka potencuar zoti Kurti – transparenca, qeverisja e mirë, lufta kundër korrupsionit, rregullimi i situatës në Kosovë – këto janë përparësitë tona, ne duam që e gjithë kjo të ndodhë në Kosovë”, tha ai.

Por, ai shton se Kosova do të duhet të merret me politikën e jashtme dhe të bashkëpunojë me fqinjët e saj.

“Kosova mund të marrë pjesë në këtë dialog në një mënyrë konstruktive duke u marrë me reformat e brendshme. Nuk shoh ndonjë kontradiktë midis këtyre prioriteteve”, tha Palmer.

Ai vlerësoi se dialogu nuk fillon nga zeroja, se shumë aspekte të marrëveshjes së Brukselit janë zbatuar dhe se ato kanë ndryshuar jetën e njerëzve për mirë duke përmendur si shembuj drejtësinë, lirinë e lëvizjes, energjinë dhe kërkimin e personave të zhdukur.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Policia maqedonase, në bashkëpunim edhe me Agjencinë Amerikane në luftën kundër narkotikëve DEA, në një operacion anti-drogë në rrugën Pl

Një gazetar investigativ grek është qëlluar dhe vrarë pranë shtëpisë së tij në Athinë.

Autoritetet greke njoftuan sot se rastet e reja të konfirmuara të koronavirusit të regjistruara në 24 orët e fundit janë 2747, nga të cil

Këtë të hënë janë hapur të gjithë dyqanet dhe bizneset e vogla në Greqi, me përjashtim të Selanikut, Patrës dhe Kozanit.

50 persona kanë humbur jetën nga COVID-19 në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut.

Qeveria turke do që deri në fillim të vjeshtës të vaksinojë 60% të popullsisë kundër virusit korona.

Maqedonia e Veriut ka pranuar të enjten 20.000 doza të vaksinës ruse Sputnik V, si donacion nga Serbia ndërsa së shpejti pritet të marrë

Një tragjedi ndodhi pak kohë më parë në Gymnos Evia  në komunën e Eretria, ku sipas informacionit të parë të paktën katër anëtarë të ekui

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken i ka dërguar një letër presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ku i kërkon njohjen recipro

Policia italiane ka vënë në pranga një 49-vjeçar shqiptar,pasi u denoncua nga e bija.