Palmer: S'ka kohë më të mirë se tani për të bërë marrëveshjen Kosovë-Serbi

12/06/2019 - 13:53

Zëvendës-ndihmës sekretari i Shtetit të SHBA-së, Matthew Palmer, në fjalimin e tij në 20 vjetorin e çlirimit të Kosovës, ka thënë se është koha që Kosova dhe Serbia të arrijnë pajtimin.

"Në këtë përvjetor solemn i përkujtojmë shumë ushtarë dhe njerëz që kanë humbur jetën apo plagosur. Sot ju sfidoj të shihni një të ardhme më të ndritur, SHBA-të do të jenë në anën tuaj. Përparimi kërkon zotim nga liderët e Prishtinës dhe të Beogradit për të siguruar mbrojtjen e pakicave kombëtare dhe të sjellin paraligjit ata që kanë shkaktuar krime lufte dhe dhunë.  Prishtina dhe Beogradi duhet të punojnë së bashku në emër të të gjithë viktimave në mënyrë që të kenë qasje në drejtësi dhe të gjejnë fatin e të humburve. Ata duhet të lënë mënjanë retorikat nacionaliste.

Shpalosja e traumave të luftës nuk ndihmon në ngritjen e një vendi demokratik. SHBA qëndrojnë pranë Kosovës për të inkurajuar përparimin. Por tani është koha që Kosova të forcojë përpjekjet e saj për të arritur një paqe të qëndrueshme duke arritur një marrëveshje gjithëpërfshirëse me Serbinë, me përfundim me njohje të dyanshme.

Ky sukses kërkon të largohen të gjitha barrierat dhe të ketë frymë bashkëpunimni. Kosova dhe Serbia do të jenë gjithmonë fqinj, të dy vendet duhet të zhbllokojnë të ardhmen europiane. Nuk ka kohë më të mirë dhe më të përshtashme se tani për ta bërë këtë, Greqia dhe Maqedonia së fundi e bënë pajtimin, një arritje nga liderë largpamës. Nëse Kosova nuk lëviz përpara dhe kthehet pas, gjithkush do të humbë nga ky bllokim. SHBA  qëndrojnë të gatshme për t'ju mbështetur në realizimin e këtij objektivi."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, u ka bërë thirrje vendeve anëtare të Bashkimit Evropian që të caktojnë datën e nisjes së

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç tha se gjatë dhjetë ditëve të ardhshme do ta ftojë përsëri presidentin e SHBA-ve, Donald Trump, të

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, vlerësoi se Kosova dëshiron të provokojë një konflikt ushtarak midis NATO-s dhe Serbisë

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ia miratoi dorëheqjen nga posti i deputetit Nikolla Gruevskit, ish-kryeministrit të arratisur në Hungar

Në përfundim të seancës për Kosovën në Kombet e Bashkuara të hënën, ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç i është afruar nga pas ambasador

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, nga Brukseli ka folur për procesin e hapjes së negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe me

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, i ka quajtur “brymë mëngjesi”, bisedat e përgjuara telefonike, që po publikohen

Autori i publikimeve të dhjetëra përgjimeve të krerëve të BDI-së në rrjetet sociale "El Cheka" i ka drejtuar një mesazh kryeministrit të