Palmer takon Vuçiç, zbulohen porositë e zyrtarit të lartë amerikan

04/11/2019 - 13:23

I dërguari amerikan për Ballkanin, Matthew Palmer, pasi ka përfunduar vizitën në Kosovë ka nisur të hënën vizitën në Beograd, ku ka takuar Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç, me të cilin ka dalë edhe para gazetarëve.

Palmer është pyetur nga mediat atje rreth përfshirjes së Listës Srpska në Qeverinë Kurti.

“Mendoj se ka hapësirë në Kosovë që të dëgjohet vota e shumë palëve dhe është mendim yni që është e rëndësishme që të respektohen rezultatet e zgjedhjeve demokratike”, ka thënë Palmer.

Ai ka shtuar se se Lista Srpska e ka marrë shumicën e votave të serbëve dhe ata kanë të drejtë që të përfaqësohen duke thënë se për këtë ka folur gjerësisht me liderët kosovarë përfshirë Albin Kurtin.

“Është me rëndësi që serbët e Kosovës të kenë të drejtë që të shprehen jo vetëm në opinion, por edhe nëpërmjet procesit politik”, ka theksuar ai.

Vuçiç ndërkaq duke folur rreth kësaj cështjeje ka përmendur Nenad Rashiqin, Rada Trajkoviçin dhe Sllobodan Petroviçin.

“E di pse amerikanët i preferojnë më shumë këta tre, sepse ata e Kosovën e përjetojnë si shtet të pavarur”, ka deklaruar Vuçiç.

Ai më pas ka thënë se Lista Srpska ka marrë 95 përqind të votave dhe se në përputhje me marrëveshjen e Brukselit ata duhet të jenë në qeveri – nëse duan.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Atletet e kryeministrit Rama në samitin e Ohrit kanë tërhequr vëmendjen e mediave maqedonase.

Një pllakë përkujtimore për komandantin e korpusit të Novi Sadit të ish-ushtrisë jugosllave, Mlladen Bratiç, i cili ka udhëhequr sulmin n

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka thënë në Gjenevë se për Serbinë është shumë e rëndësishme heqja e pengasave për lëvizjen e mall

Jani dhe Vasilia Katsifa, prindërit e Konstantinos Katsifas i kanë kërkuar kryeministrit grek, Kyriakos Mitsotakis përmes një letre që të

Drejtori i Zyra serbe për Kosovën, Marko Gjuriç deklaroi se Mitrovica është një nga themelet e mbrojtjes së identitetit të popullit serb.

Në vitin 2020, Serbia planifikon të dërgojë në Kosovë rreth 89 milionë euro të parave të taksapaguesve të saj.

Njerëzit në Maqedoninë e Veriut janë të zhgënjyer nga BE dhe kryeministri i tyre. Besimi te demokracia është tronditur thellësisht.

Zgjerimi i BE ka vdekur me kohë, Macron vetëm e ka varrosur, thotë njëra palë. Politikë shkatërrimtare, thonë të tjerët.

Presidenti i ri i Palamentit Evropian, David Sassoli, ishte të hënën në Maqedoninë e Veriut, në vizitën e tij të parë në një vend jashtë

Policia greke ka gjetur 41 migrantë të fshehur në një kamion frigorifer në autostradën në veri të Greqisë, thanë zyrtarët e policisë.