Papa Françesku nis vizitën në Maqedoninë e Veriut

07/05/2019 - 10:41

Papa Françesku nis zyrtarisht vizitën historike në Maqedoninë e Veriut. Avioni i Atit të Shenjtë mbërriti këtë mëngjes në Aeroportin Ndërkombëtar të Shkupit. Papa u prit nga krerët më të lartë të shtetit maqedonas, Presidenti në detyre Gjorge Ivanov dhe Kryeministri Zoran Zaev.

Më shumë se 15 mijë persona do të jenë të pranishëm në sheshin Maqedonia të Shkupit ku Papa do të mbajë fjalimin liturgjik. Ati i Shenjtë do të ndalet gjithashtu në shtëpinë ku u lind shenjtorja Nënë Tereza.

Vizita historike e Papa Françeskut në Maqedoninë e Veriut vjen pas marrëveshjes së emrit me Greqinë, të cilën Ati i Shenjtë e ka përshëndetur si një arritje të rëndësishme për paqen.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Valës më të fuqishme të nxehtësisë së kësaj vere në rajonin tonë po i vjen fundi, megjithatë duhet pritur deri sot pasdite vonë.

Mali i Zi, banorët e të cilit njihen për shifra të larta të konsumimit të duhanit në Evropë, ka ndaluar pirjen e cigares në vendet e mbyl

Gjatë kësaj jave Kosova dhe Serbia morën paralajmërime nga shtetet e Quintit.

Greqia nuk po gjen qetësi. Pas tërmetesh të fortë shteti helen po kërcënohet nga zjarret masive.

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, gjatë një konference për shtyp, duke iu përgjigjur gazetarëve për rastin “Reket”, tha se

Universiteti Ndërkombëtar në Strugë, zhvillon trajnimet në drejtimin Kriminalistikë dhe Detektiv, në ambientet universitare, laborator kr

Prokurorja Elizabeta Josifovska, e cila është pjesë e PSP-së, sot dëshmoi në Prokurori për përndjekje të krimit të organizuar dhe korrups

Mëngjesin e kësaj të hëne, një tjetër termet me magnitudë 4.7 ballë i shkallës Rihter ka goditur Greqinë.

Shteti grek vazhdon përballjen me flakët e zjarrit të shkaktuara nga temperaturat e larta dhe era e fortë.

Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë së Veriut në mesazhin me rastin e festës së Kurban Bajramit ka bërë thirrje për paqe, solidaritet, m