Paralajmërimi i Brnabiç: Serbia mund të ndërhyjë nëse Kosova krijon ushtri

06/12/2018 - 10:35

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabic sugjeroi të mërkurën se çdo krijim i një ushtrie në Kosovë mund të provokojë një ndërhyrje ushtarake nga Beogradi, dy dekada pas kryengritjes së shqiptarëve të Kosovës kundër sundimit serb, shkruan Reuters.

Parlamenti kryesisht shqiptar etnik i Kosovës është i vendosur të votojë më 14 dhjetor nëse do të transformojë forcën e saj të mbrojtjes prej 4,000 trupash, por armatosur lehtë në një ushtri të rregullt.

Megjithëse për këtë proces mund të duhen vite, politikanët serbë pohojnë se një ushtri e Kosovës mund të përdoret për të dëbuar serbët e mbetur nga Kosova, një akuzë e mohuar nga udhëheqësit kosovarë, të cilët bazohen në mbështetjen e Bashkimit Evropian dhe SHBA-ve, në reformat dhe zhvillimin e shtetit.

"Unë shpresoj se kurrë nuk do të duhet ta përdorim atë (ushtrinë), por kjo është aktualisht një nga opsionet në tryezë pasi nuk duam ta shikojmë spastrim etnik", u tha gazetarëve në Beograd kryeministrja Ana Brnabiç .

Analistët e Ballkanit thanë se çdo veprim i ushtrisë së Serbisë prej 28,000 ushtarëve kundër Kosovës është shumë pak e mundshme, duke pasur parasysh aspiratat e Beogradit për t'u bashkuar me BE dhe se komentet e Brnabic duket se janë një e keqe për nacionalistët serbë.

"Pretendimet e Brnabic janë në konflikt me një deklaratë të fundit të presidentit Aleksandar Vuçiç, i cili tha se dërgimi i ushtrisë serbe në Kosovë do të çonte në konflikte të drejtpërdrejta me NATO-n", tha Milan Karagaca, një ish diplomat ushtarak dhe një anëtar Qendrës për Hulumtime të Politikës së Jashtme në Beograd.

Marrëdhëniet e zymta midis Serbisë dhe Kosovës, që shpalli pavarësinë në vitin 2008, u përkeqësuan kur Prishtina goditi 100 përqind tarifat mbi importet nga Serbia dhe Bosnja më 21 nëntor si hakmarrje për lobimin e Beogradit kundër pranimit të Kosovës në Interpol. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg përshkroi idenë e krijimit të një ushtrie të Kosovës si të paafatshme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një biznesmen i njohur serbo boshnjak është ekzekutuar në atë që mediat lokale e përshkruajnë si ekzekutim në stilin mafioz.

Kandidati i shumicës qeverisëse Stevo Pendarovski kryeson me një rezultat të ngushtë zgjedhjet presidenciale në Maqedoninë e Veriut.

Kandidati shqiptar për President në Maqedoninë e Veriut, Blerim Reka ka humbur në raundin e parë të zgjedhjeve të së dielës.

Deri në orën 19:00 qytetarët e Maqedonisë së Veriut kanë mundur të realizojnë të drejtën e tyre dhe të votojnë për kandidatët në zgjedhje

Një emër jashtëzakonisht i njohur për komunitetin shqiptar në mbarë Greqinë, e sidomos në Athinë, Fatos Malaj, hidhet në betejën elektora

Sot mbahet raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale në Maqedoninë e Veriut. Në zgjedhje, të drejtë vote kanë 1.808.131 votues.

Të dielën e 21 prillit mbi 1 milionë e tetëqind mijë qytetarë votues të Republikës së Maqedonisë së Veriut do t'u drejtohen kutive të vot

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, në një fjalim para mijëra serbëve që dolën për të përkrahur atë tha se nuk do të lejojë që serbët

Në Maqedoninë e Veriut mbyllet këtë të premte fushata për zgjedhjet presidenciale, teksa nga mesnata nis heshtja zgjedhore.

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, nuk presin që në takimin e Berlinit me 29 Prill të ketë ndonjë marr