Pas ciklonit, Greqia tronditet nga tërmeti i fuqishëm me magnitudë 5.9 Rihter

18/09/2020 - 20:18

Një tërmet me magnitudë 5.9 i shkallës Rihter ka tronditur vendin tonë fqinj, pak çaste pas ciklonit që përfshiu vendin. Tërmeti me magnitudë 5.9, sipas EMSC, goditi rajonin e Kretës.

Sipas dëshmive, lëkundjet afër epiqendrës ishin të forta, ndërsa fatmirësisht tërmeti ka zgjatur shumë pak sekonda. Në epiqendër tërmeti pati një thellësi 45 km, çka e bëri më të ulët intensitetin në sipërfaqje.

Epiqendra e tërmetit ishte 57 km  në juglindje të “Iaákleion”, Kretë, zonë me një popullsi mbi 100 mijë banorë. Sinoptikanët kanë parashikuar stuhi të forta të dielën, në zonën përreth, ku ra sot tërmeti. Cikloni i fundit në Mesdhe po zhvendoset nga deti Jon, ku goditi gjatë natës dhe sot disa nga ishujt rreth Athinës, për në Kretë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis njoftoi se në Athinë, Selanik dhe në qytete të tjera do të vendoset ora policore, me qëllim t

Është shoqëruar me debate të ashpra mes kryeministrit të Kosovës Avullah Hoti dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiç, Forumi i Sigurisë i

Maqedonia e Veriut ka raportuar sërisht shifra të larta të infektuarish me COVID-19.

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis sapo njoftoi masat e reja ndaj koronavirusit për shkak të rritjes së rasteve pozitive me koronaviru

Autoritetet bullgare sot urdhëruan banorët të mbanin maska mbrojtëse në rrugë për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të koronavirusit.

Ivica Daçiç është zgjedhur kryetari i parlamentit të shtetit të Serbisë.

Në orët e para të mëngjesit të së enjtes në Zakynthos të Greqisë janë ndjerë lëkundje të forta tërmeti

Rriten shifrat nga COVID-19 në Greqi. Autoritetet greke publikuan sot 865 raste të teja të koronavirusit në vend.

Në 24 orët e fundit janë bërë 2688 testime, ndërsa janë regjistruar 641 raste të reja të covid-19 në Maqedoninë e Veriut:

Televizioni publik i Serbisë (RTS) në një shkrim rreth caktimit të datës së zgjedhjeve të jashtëzakonshme për Podujevën dhe Mitrovicën e