Përmbytje dhe shkatërrime, cikloni godet Greqinë

18/09/2020 - 10:39

Mëngjesin e sotëm cikloni “Ianos” ka goditur brigjet e Greqisë duke shkaktuar dëmtime në ishujt e Kefalonisë dhe Zakynthos.

Sipas medias greke, cikloni goditi brigjet në orën 04:00 të mëngjesit, duke ndërruar intenerar nga sa ishte parashikuar.

Meteorologët zbuluan se cikloni nuk ka vijuar në drejtim të Atikës dhe përmes Greqisë, ndërsa do të qëndrojë për 6 deri në 9 orë në gjirin e Patras.

Më pas do të do të vijojë në jug të Greqisë, pikërisht në zonën e Mesinisë dhe më pas në perëndim të Kretës.

Cikloni ka krijuar erëra me shpejtësi rreth 90 km/h sipas meteorologëve dhe fatmirësisht nuk është regjistruar asnjë person i lënduar.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një tërmet i fuqishëm ka tronditur pak minuta më parë Turqinë dhe ishujt grekë në Egje.

Kosova dhe Serbia diskutuan në Bruksel për çështje të pronës dhe të pretendimeve financiare.

Maqedonia e Veriut ka regjistruar sot sërish një bilanc të rënduar nga COVID-19. 862 raste të reja janë shënuar sot, 8 më pak se dje.

Vijon të rritet numri i viktimave dhe rasteve të reja me koronavirus në Greqi.

Republika e Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut së shpejti do të arrijnë marrëveshje për krijimin e një pike të përbashkët kufitare që mundë

Politikani shqiptar në Malin e Zi Dritan Abazoviç është kërcënuar me jetë.

Në Bruksel sot do të mbahet takimi mes Kosovës dhe Serbisë.

Organizata Kombëtare e Shëndetit Publik EODY njoftoi sot një rritje të ndjeshme të rasteve të koronavirusit në vend.

Gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 2647 testime në Maqedoninë e Veriut, nga ku 870 persona kanë rezultuar pozitiv me COVID-19.

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut nuk do të kenë të njëjtën rrugë sa i përket procesit të Integrimit.