Policia rrethon banesën e ish-ministres së Brendshme

19/09/2020 - 20:28

Ish-ministrja e Brendshme e Maqedonisë së Veriut Gordana Jankulovska përmes Facebook-ut është prononcuar se nuk ka ndërmend të arratiset. Një reagim i tillë vjen pas spekulimeve nëpër media për arratisjen e saj, pasi dje Gjykata Supreme mori vendim që ajo të vuajë dënimin me burg.

“Nuk ka nevojë për spektakle, për shtetrrethim të ndërtesës ku jetoj dhe shqetësimin e fqinjëve. Nëse dikush më kërkon, jam në shtëpi dhe nuk e kam ndërmend të arratisem”, ka shkruar ish-ministrja e Brendshme.

Por, edhe pse nga policia e Maqedonisë së Veriut thonë se po ndërmarrin masa standarde operative dhe se nuk kanë një urdhër për të dërguar Jankulovskën për të vuajtur dënimin, pamjet para banesës së saj, flasin ndryshe, krejt kjo në bazë të përvojës me arratisjen e ish-Kryeministrit Nikola Gruevski.

Ndryshe, në rastin e ashtuquajtur “Tanku” të ish-Prokurorisë Speciale Publike, për furnizim të jashtëligjshëm të një Mercedesi luksoz në vlerën e 600 mijë eurove, ish-ministrja e Brendshme Jankulovska është dënuar me 4 vite burg, kurse ish-Kryeministri Gruevski me 2 vite burg. Gruevski gjatë gjykimit u arratis në Hungari ku fitoi statusin e azilit. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis njoftoi se në Athinë, Selanik dhe në qytete të tjera do të vendoset ora policore, me qëllim t

Është shoqëruar me debate të ashpra mes kryeministrit të Kosovës Avullah Hoti dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiç, Forumi i Sigurisë i

Maqedonia e Veriut ka raportuar sërisht shifra të larta të infektuarish me COVID-19.

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis sapo njoftoi masat e reja ndaj koronavirusit për shkak të rritjes së rasteve pozitive me koronaviru

Autoritetet bullgare sot urdhëruan banorët të mbanin maska mbrojtëse në rrugë për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të koronavirusit.

Ivica Daçiç është zgjedhur kryetari i parlamentit të shtetit të Serbisë.

Në orët e para të mëngjesit të së enjtes në Zakynthos të Greqisë janë ndjerë lëkundje të forta tërmeti

Rriten shifrat nga COVID-19 në Greqi. Autoritetet greke publikuan sot 865 raste të teja të koronavirusit në vend.

Në 24 orët e fundit janë bërë 2688 testime, ndërsa janë regjistruar 641 raste të reja të covid-19 në Maqedoninë e Veriut:

Televizioni publik i Serbisë (RTS) në një shkrim rreth caktimit të datës së zgjedhjeve të jashtëzakonshme për Podujevën dhe Mitrovicën e