Protesta masive të shqiptarëve në Shkup (FOTO)

11/07/2014 - 15:38

Maqedoni, 11 korrik 2014 - Ashtu siç ishte paralajmëruar, shqiptarët dhe maqaedonasit në Shkup kanë nisur protestat. Protestuesit shqiptare janë nisur nga xhamia “Jahja Pasha” drejt Gjykatës duke mbajtur në duar pankartat : “Stop rasteve të montuara politike”, “ Radishani”, “ Sopoti” , “Monstra”. Protesta është shoqëruar me thirrjet "UÇK" e "Duam liri". 

Ndërsa protesta e maqedonasve është thirrur për t'u zhvilluar para Qeverisë dhe nuk dihen organizatorët e saj.

Shqiptarët protestojnë lidhur me vendimin me burg të përjetshëm të gjashtë shqiptarëve për rastin e ashtuquajtur “Monstra”, ndërsa maqedonasit do të protestojnë me moton “Maqedonia e maqedonasve” dhe në mbrojtje të vendimeve institucionale. Protestat kane filluar rreth orës 14.00. 

Disa aktivistë nga Kosova e Shqipëria u kthyen në kufi nga policia. 6 shqiptarë u dënuan me burg përjetë për çështjen “Monstra”. Në protestë janë edhe edhe familjarët e 6 të dënuarve shqiptarë. 

Ministria e Brendshme ka shtuar masat e sigurisë në kryeqytet, për të shmangur kontaktin e mundshëm të turmave protestuese. Forca të mëdha policore janë të pranishme në kryeqytet. 

Protesta e shqiptarëve ka marrë mbështetjen e shumë organizatave dhe asociacioneve shqiptare nga vendi, trevat e tjera dhe diaspora. 

Lidhur me këto protesta janë bërë apele nga partitë politike, shoqatat dhe bashkësia ndërkombëtare për protesta të qeta dhe për shmangie të dhunës. Protesta të shqiptarëve pritet të mbahen edhe nëpër qytetet e tjera të vendit, pasi që ka pasur disa thirrje përmes rrjeteve sociale. 

Në Shqipëri Aleanca Kuqezi po zhvillon një protestë në mbështetje të shqiptarëve në Maqedoni. Kreu i AK-së Kreshnik Spahiu bëri apel që të gjitha partitë politike të bashkohen për pakt kombëtar. Ai u shpreh se shqiptarët jetojnë nën pushtimin maqedonas. 

/agjencia e lajmeve "Dyrrah"/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis do të takohet me presidentin e Turqisë, Reccep Tajip Erdogan gjatw të mërkurës, në një përpje

Pas tërmetit shkatërrues që goditi Shqipërinë më 26 nëntor Greqia ishte një nga vendet e para që iu gjendën pranë Shqipërisë menjëherë pa

Një tërmet i fuqishëm ka goditur ishullin e Kretës në Greqi, duke shkaktuar lëkundje sizmike edhe në vendin tonë.

Lëvizja Vetëvendosje në vendin tonë ka bërë thirrje për një marshim paqësor në Tiranë më 28 nëntor nën moton “Vuçiç nuk vendos për shqipt

Dy persona kanë humbur jetën si pasojë e stuhisë që goditi Greqinë përgjatë së dielës.

Një tërmet me magnitudë 4 i shkallës Rihter ka goditur Greqinë gjatë mëngjesit të sotëm.

Qeveria e Malit të Zi ka aprovuar projekt-ligjin për Simbolet Kombëtare i hartuar nga Ministri për të Drejtat e Njeriut dhe të Pakicave,

Greqia tha të premten se është duke vendosur më shumë roje kufitare për të “mbyllur dyert” për migrantët që nuk kanë të drejtë të qëndroj

Eksperienca shqiptare me vetting-un në drejtësi dhe problemet që ajo shfaqi kanë detyruar BE të pezullojë aplikimin e të njëjtës reformë

Një aferë spiunazhi mes një ish-agjenti serb dhe një pjesëtari të shërbimeve sekrete ruse ka hedhur dritë mbi raportet mes dy aleatëve te