Provokon Erdogan!

Postuar: 10/12/2017 - 19:52

  'Qipriotët turq janë “bashkëpronarë” të Qipros dhe jo një minoritet në këtë ishull të ndarë të Mesdheut', deklaroi presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan në një intervistë të publikuar sot nga e përjavshmja greke “To Vima”.

“Qipriotët turq nuk do të jenë kurrë më të paktë me statusin e minoritetit, ashtu si kërkojnë qipriotët grekë, në një ishull ku ata janë bashkëpronarë”. theksoi Erdogan, i cili zhvilloi këtë javë një vizitë zyrtare në Greqi, e para për një president turk që prej 65 vitesh.

Qipro, që numëron një milionë banorë, është ndarë në dy pjesë që prej pushtimit në vitin 1974 të pjesës veriore të ishullit nga ushtria turke në reagim të një grushti shteti që parashikonte bashkimin e vendit me Greqinë.

Ishulli është ndarë mes Republikës së Qipros, anëtare e Bashkimit Evropian që prej vitit 2004 dhe autoriteti i të cilës ushtrohet vetëm në pjesën jugore të ishullit të populluar me qiprioto-grek dhe Republikës turke të Qipros së Veriut (RTCN), rreth 38 për qind e territorit me rreth 300.000 banorë që njihet vetëm nga Ankaraja.

“Bisedimet prej dekadash kanë treguar se qipriotët grek kanë një problem serioz përsa i përket ndarjes së pushteteve”, theksoi Erdogan.

“Ata e shohin Qipron si një ishull grek”, shtoi ai, njofton ATSH.

Në vitin 2004, një referendum i dyfishtë çoi në refuzimin nga qipriotët grekë, rreth 75 për qind, të një plani për ribashkim të drejtuar nga OKB-ja, ndërkohë që qipriotët turq e miratuan me rreth 65 për qind.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Serbia dhe Mali i Zi ka të ngjarë të hyjnë më parë se të vendet e tjara në Bashkimin Evropian, ndoshta para vitit 2025, thotë Johannes

Presidenti kosovar Hashim Thaçi dhe ai serb Aleksandar Vuçiç zhvilluan një bisedë telefonike lidhur me hetimet për vrasjen e Oliver Ivano

Vrasja e Oliver Ivanovicit, liderit të Iniciativës Qytetare «Liri, demokraci, drejtësi» e ka tronditur me themel Serbinë e Kosovën, por i

   Mafiozi grek Vasilis Stefanakos është vrarë sot pasdite në Athinon Avenue në periferi të lagjes  “Hajdari”.

   Viorica Dancila është emëruar kryeministrja e parë grua e Rumanisë, pas dorëheqjes së papritur të Mihai Tudose.

   Presidenti maqedonas, Gjorge Ivanov ka thyer shpresat e shqiptarëve, ndërsa deklaroi se nuk nënshkruan Ligjin e Gjuhës shqipe.

Autoritetet kosovare kanë zbuluar pronarin e makinës që dyshohet se u përdor në vrasjen e politikanit serb në Mitrovicë, Oliver Ivanoviç.

Në të gjithë Serbinë po zhvillohen homazhe për të nderuar politikanin Oliver Ivanoviç, që u vra në Mitrovicë.

Në një video postuar nga mediat kosovare, shihet ish-lideri serb, tashmë i ndjerë Oliver Ivanovic, teksa u ndalon shqiptarëve të kalojnë

Vrasja në Mitrovicë e liderit të serbëve Oliver Ivanoviç, solli dhe ndërprerjen e menjëhershme të procesit të negociatave Prishtinë-Beogr