Raporti për terrorizmin: Të paktën 156 shtetas të Maqedonisë së Veriut janë bashkuar me grupet terroriste

02/11/2019 - 22:03

Departamenti i Shtetit të SHBA-ve dje publikoi një raport mbi terrorizmin në mbarë botën, ndërsa në dokument thuhet se Maqedonia po bashkëpunon me Shtetet e Bashkuara në përpjekjet e saj për të luftuar terrorizmin.

Në dokument gjithashtu thuhet se të paktën 156 qytetarë të Maqedonisë së Veriut u bashkuan me grupet terroriste në Siri dhe Irak, 35 prej të cilëve u vranë, rreth 38 mbetën atje, ndërsa 83 janë kthyer në vendin e tyre.

“Kërcënimi më i madh terrorist që përballet Maqedonia e Veriut është kthimi i luftëtarëve nga luftërat të huaj dhe potenciali për radikalizim dhe dhunë”, thuhet në raportin e Departamentit të Shtetit të SHBA-ve, shkruan Telegrafi.

Në raport gjithashtu thuhet se Në gusht, Maqedonia e Veriut ka kthyer atdheun e tyre dhe arrestoi shtatë shtetas të saj të arrestuar nga forcat demokratike siriane, duke u bërë një nga vendet e para që e bëri me sukses këtë dhe dha një shembull për pjesën tjetër të botës që kanë nevojë ta ndjekin.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Presidenti serb, Vuçiç është dërguar në spital për shkak të problemeve me zemrën.” DW tha se “njoftimi vjen nga zyra presidenci

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç është shtruar në spital pasi ka shfaqur probleme kardiovaskulare.

Një tërmet me magnitudë 4.2 të shkallës Rihter ndodhi mbrëmjen e së së premtes në 20:15 me orën lokale, 91 kilometra në jug të Athinës dh

Një tërmet me intensitet prej 3.9 ballë sipas shkallës së Rihterit ka goditur Maqedoninë e Veriut.

Kroacia do të mbajë zgjedhjet presidenciale më 22 dhjetor. Data u njoftua nga kryeministri kroat Andrej Plenkovic.

Avioni i Qeverisë  së Maqedonisë së Veriut “DZR”, i cili përdorej për fluturime dhe udhëtime të nëpunësve civilë pësoi një defekt dhe zba

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç i është përgjigjur një takimi urgjent me iniciativën e presidentit francez Emanuel Macron, në të ci

Beqarët e vjetër maqedonas dhe serbët vazhdojnë të martohen me femra shqiptare duke paguar shuma të majme parash.

Atletet e kryeministrit Rama në samitin e Ohrit kanë tërhequr vëmendjen e mediave maqedonase.

Një pllakë përkujtimore për komandantin e korpusit të Novi Sadit të ish-ushtrisë jugosllave, Mlladen Bratiç, i cili ka udhëhequr sulmin n