Raporti për terrorizmin: Të paktën 156 shtetas të Maqedonisë së Veriut janë bashkuar me grupet terroriste

02/11/2019 - 22:03

Departamenti i Shtetit të SHBA-ve dje publikoi një raport mbi terrorizmin në mbarë botën, ndërsa në dokument thuhet se Maqedonia po bashkëpunon me Shtetet e Bashkuara në përpjekjet e saj për të luftuar terrorizmin.

Në dokument gjithashtu thuhet se të paktën 156 qytetarë të Maqedonisë së Veriut u bashkuan me grupet terroriste në Siri dhe Irak, 35 prej të cilëve u vranë, rreth 38 mbetën atje, ndërsa 83 janë kthyer në vendin e tyre.

“Kërcënimi më i madh terrorist që përballet Maqedonia e Veriut është kthimi i luftëtarëve nga luftërat të huaj dhe potenciali për radikalizim dhe dhunë”, thuhet në raportin e Departamentit të Shtetit të SHBA-ve, shkruan Telegrafi.

Në raport gjithashtu thuhet se Në gusht, Maqedonia e Veriut ka kthyer atdheun e tyre dhe arrestoi shtatë shtetas të saj të arrestuar nga forcat demokratike siriane, duke u bërë një nga vendet e para që e bëri me sukses këtë dhe dha një shembull për pjesën tjetër të botës që kanë nevojë ta ndjekin.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Vetëm 5 raste të reja me koronavirus  u konfirmuan sot në Greqi, njoftuan nga Ministria e Shëndetësisë.

Greqia ka publikuar listën me 29 shtete që do të hapë kufijtë për turizëm duke filluar nga 15 qershori.

Janë rritur në mënyrë drastike rastet dhe viktimat nga COVID-19 në Maqedoninë e Veriut.

Deri para Luftës II Botërore kur nazistët vranë rreth 97 përqind të hebrenjve që jetonin aty, Selaniku njihej si “Jeruzalemi i Ballkanit”

Pas deklaratës së djeshme të zëdhënësit të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Turqisë se “ata që pretendojnë se janë djepi i kulturës, du

Serbia bën një hap përpara drejtë rikthimit në normalitet!

Kreu i Bashkësisë Fetare Islame në Maqedoninë e Veriut ka mbajtur mbledhje të jashtëzakonshme ku ka vendosur për ta shkarkuar Sulejman Re

Lidhja e Biznesit të Veshjes së Gatshme Greqi i bëri sot thirrje qeverisë greke të hapen kufijtë tokësorë me Shqipërinë, Bullgarinë dhe M

Ish- kryeministri maqedonas, Zoran Zaev kërkon zhvillimin e zgjedhjeve të parakohshme më 5 korrik.

Kryeministri i Malit të Zi, Dusko Markovic ka njoftuar se shteti malazez ka lajmëruar se vendi i tij do të hapë kufijtë e saj më 1 qersho