Reagime të shumta në Serbi pas deklaratave të Thaçit

Postuar: 10/04/2018 - 20:51

   Deklarata e Presidentit të Kosovës se do t’i përgjigjet çdo kërcënimi të Serbisë si 19 vjet më parë, nuk ka kaluar pa u vënë re në Beograd.

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç tha për gazetarët vendas se retorikën e luftës të përdorur nga Thaçi e kishte diskutuar edhe në takimin me kryeministrin Boiko Borisov të Bullgarisë, vend i cili mban presidencën e Bashkimit Europian.

Sipas Vuçiç, Borisov e kishte përgëzuar për përgjigjen që kreu i shtetit serb i dha Thaçit, duke bërë thirrje për paqe. “Nuk më pëlqen të merren me pushkë dhe me armë, si Thaçi, le ta bëjë ai. Nuk e shkatërruan pushkët e Thaçit Serbinë, por disa avionë”, deklaroi Vuçiç.

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin, i bëri thirrje BE dhe NATO-s të dënojnë deklaratat e presidentit kosovar që nxisin konflikt të ri.

Edhe mediat Serbi i bënë jehonë fjalimit të presidentit të Kosovës. E përditshmja “Kurir”, në faqen e parë shkruan se “Hashim Thaçi po kujton përsëri luftën”. Më tej gazeta serbe raporton se Presidenti i Kosovës kërcënon se do të godasë Serbinë me “pushkë”, duke dhënë një tjetër provë se shqiptarët nuk dëshirojnë dialog, por luftë”.

Gjatë fjalimit në 19-vjetorin e Betejës së Koshares, presidenti Thaçi tha se Kosova edhe sot ndjehet e provokuar ndaj kërcënimeve serbe, por do të përgjigjet si në të kaluarën.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, tha të hënën se politika e ndjekur pesë vjet për ta rikthyer çështjen e Kosovës në tryezën e b

   Era e fuqishme që përfshiu shumë qytete të Maqedonisë, përfshirë edhe Shkupin, ka shkaktuar probleme në disa pjesë të kryeqytetit, duk

   Në një intervistë për Deutsche Wellen, deputetja gjermane liberale Renata Alt kërkon nga qeveria gjermane që të bëjë më shumë presion

   Zakonisht, në këtë periudhë të vitit, plazhet greke i gëzohen rrezeve të diellit të ditëve të fundit të verës.

   Ministri i Jashtëm Ivica Dacic tha se Serbia do të njohë Kosovën dhe do të lejojë që të ketë karrigen në OKB, kur të "fluturojnë derra

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev paralajmëron votuesit se dështimi i marrëveshjes me Greqinë rrezikon ta zhysë vendin në kaos dhe izolim

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, përveç takimeve me lideret e subjekteve politike në Republikën e Maqedonisë, ka takuar edhe

Në plazhin më të njohur të ishullit Zante në zonën Nauagio në Greqi, për pak mund të kishte ndodhur një tragjedi.

Një vajzë 17-vjeçare shqiptare me banim në Neproshten të Maqedonisë, është zhdukur pa gjurmë.

Aeroporti i Beogradit “Nikolla Teslla” është hapur për trafikun ajror pas bllokadës që nga mëngjesi kur një avion nga Egjipti kishte ngel