Rekord i ri i rasteve me Covid-19 në Greqi, 262 të infektuar

12/08/2020 - 21:58

Organizmi Kombëtar i Shëndetit në Greqi ka bërë me dije se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 262 raste të reja me Covid-19 në vend, një numër rekord prej fillimit të pandemisë dhe në total numri i të prekurve ka shkuar 6177. 22 prej rasteve të sotme, që janë zbuluar në pikat e hyrjes të vendit si porte dhe aeroporte.

Ndërkohë që numri i pacientëve në terapi intensive është trefishuar duke shkuar në 24, prej të cilëve 3 janë nën 40 vjeç. 2 persona kanë humbur jetën duke e çuar në total numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 216.

Theksohet se prej rasteve të sotme 36 janë zbuluar pas testeve të bëra në një azil pleqsh në Asvestohori të Selanikut, ku janë gjetur pozitiv 3 punonjëse të azilit dhe 33 të moshuar.

Duke parë rritjen dramatike të rasteve ministri grek i Shëndetësisë u ka bërë thirrje sidomos të rinjve të kenë kujdes duke zbatuar masat pasi siç ka theksuar ai mosha mesatare e te prekurve me Covid-19 ne 11 ditët e para të gushtit është vetëm 36 vjeç.

Ndërkohë organet greke shohin me shqetësim se masa që kanë shpallur për mbylljen e bareve, klubeve dhe restoranteve në orën 12 të natës, ka sjellë përsëri fenomenin e tubimit të të rinjve në sheshet e hapura të qyteteve dhe përsëri rreziku për përhapjen e virusit është ende i madh.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministrit serb të Arsimit, Mladen Sharçeviç, i është ndaluar hyrja në Kosovë, raporton Gazeta Express.

Një bandë shumë-anëtarëshe, kryesisht të mitur, të cilët kryenin sistematikisht grabitje në zonën më të madhe të qendrës së Athinës u shp

Ministria e Shëndetësisë greke ka njoftuar se në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 5 persona nga COVID-19, ndërsa janë konfirmuar 416 ra

Ish-kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Nikolla Gruevski është shpallur fajtor për rastin “Shuplakat”, ndërsa është dënuar me 1 vit e 6

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç ka bërë sot një deklaratë të fortë, ndërsa ka paralajmëruar arrestimin e presidentit të Kosovës, Has

Maqedonia e Veriut ka bërë një tjetër hap drejt lehtësimit dhe pritet të hapë kufijtë pa detyrimin e tamponit për të gjitha vendet e rajo

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo zhvilloi të hënën bisedime me homologun e tij grek Nikos Dendias në një kohë tensionesh mes dy

Gazeta serbe "Informs" e njohur si përkrahëse e qeverisë në faqen e parë këtë të hënë, ia ka kushtuar një shkrimi me doza të forta nacion

Gjatë 24 orëve të fundit, tre persona kanë ndërruar jetë si pasojë e Covid-19 në Maqedoninë e Veriut, ndërsa janë shënuar edhe 148 raste