Rekord i vdekjeve nga koronavirusi në Serbi

07/07/2020 - 20:17

Serbia ka arritur numrin më të lartë të viktimave që nga nisja e epidemisë së Covid-19 në mars. Gjatë 24 orëve të fundit në vend janë shënuar 13 viktima duke e çuar numrin total të të vdekurve në 330. Ndërkohë numri i infektimeve të reja në 24 orët e fundit ka qenë 299 persona. Një rritje të ndjeshme ka shënuar edhe numri i pacientëve në terapi intensive me ndihmën e aspiratorëve, që sot ka arritur në 110.

Në 18 lokalitete përfshirë edhe kryeqyteetin Beograd është vendosur gjendja e emergjencës, ndërsa vendet në spitale thuajse janë të mbushur, duke bërë që për rastet jo shumë të rënda të përdoren ambjente të tjera provizore. Autoritetet kanë vendosur sërish masa shtrënguese duke reduktuar oraret e bareve dhe restoranteve deri në 23;00. Sot kanë mbërritur nga Kina edhe ndihma me pajisje mjekësore.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Autoritetet shëndetësore në Greqi paralajmëruan të martën për rrezikun e përhapjes së koronavirusit të ri, që e shkakton sëmundjen COVID-

Ministria e Shëndetësisë në Maqedonisë e Veriut ka bërë me dije se nga 830 testime të realizuara brenda 24 orëve të fundit, 75 kanë janë

Tre të vdekur dhe 74 të infektuar nga Covid-19 është bilanci i 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut.

Organizata Kombëtare e Shëndetit Publik në Greqi ka njoftuar se gjatë 14 orëve të fundit janë regjistruar 75 raste të reja me koronavirus

Katër viktima dhe 166 raste të reja me Covid-19 janë shënuar në 24 orët e fundit në Maqedoninë Veriore.

Parlamenti i ri i Maqedonisë së Veriut pritet të mblidhet më 4 gusht, ndërsa nuk është bërë ende asgjë zyrtare lidhur me përpjekjet për f

Për fat të mirë, ditën e sotme nuk është shënuar asnjë viktimë me Covid-19, por ndërkohë është rritur ndjeshëm numri i rasteve të reja ng

Kryetari i Forcës së Re Demokratike në Mal të Zi, Nazif Cungu ka deklaruar se shqiptarët në Mal të Zi, janë bashkuar në dy lista zgjedhor

Maqedonia e Veriut vazhdon të jetë një vend që raporton shifra të konsiderueshme të viktimave dhe të të infektuarve me koronavirus.

Nënkryetari ekzekutiv i Këshillit Atlantik, Damon Wilson thotë se presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç është duke i përgatitur qytetarët