Serbët bllokojnë magjistralen Mitrovicë-Leposaviç

14/12/2012 - 15:59

 

PRISHTINË- Rreth 20 serbë të veriut kanë bllokuar të premten në mëngjes magjistralen Mitrovicë-Leposaviç tek kryqi në fshatin Rudare të Zveqanit, duke kërkuar në këtë mënyrë lirimin e Slavoljub Jovicit dhe mbrojtjen e tij në liri. 

Zëdhënësi i policisë në Mitrovicë, Besim Hoti, ka konfirmuar ngjarjen për Kosovapress. 

Slavoljub Jovic është arrestuar më 31 tetor të këtij viti me dyshimin për tentim vrasje të një ushtari të KFOR-it gjatë trazirave të qershorit në veri, ndërsa po mbahet në burgun e Kralevës. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Lideri opozitar, Hristijan Mickoski thotë se situata me koronavirusin në Maqedoninë e Veriut po del jashtë kontrollit.

Gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoni të Veriut janë regjistruar 79 raste të reja me Covid-19, ndërsa janë kryer 835 teste dhe 2 pacientë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiç tha se nuk ka informacione nëse vendi i saj ka ndaluar fushatën e tërheqjeve të njohjeve pavarësisë

Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiç, i ka vlerësuar si gënjeshtra pretendimet e mediave se Serbia ka pezulluar fushatën p

Ambasadori i BE, Samuel Zhbogar në Maqedoninë e Veriut ka kërkuar nga palët politike që të vendosin momentin e duhur për zgjedhjet.

Gjatë 24 orëve të fundit, nga 974 teste të realizuara në Maqedoninë e Veriut, 101 kanë rezultuar pozitivë me Covid-19.

Mali i Zi shpalli ditën e sotme fundin e pandemisë së COVID-19. Ku vendim erdhi me rekomandim të Institutit për Shëndetin Publik.

Kryeministri teknik i Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski është testuar për Covid-19 ku ka rezultuar negativ.

Kryetari i LSDM-së Zoran Zaev, deklaroi sot në konferencë për shtyp për mbajtjen e zgjedhjeve dhe situatën e krijuar pas përhapjes së kor

Ka shkuar në 177 numri i viktimave bilanci i Greqisë sa i përket koronavirusit.