“Serbia të ndalë fushatën kundër pavarësisë”, Daçiç reagon pas deklaratës së të dërguarit të Trump

23/01/2020 - 16:01

Pas deklaratave të së dërguarit të Posaçëm Donald Trump për marrëveshjen Kosovë-Serbi, Richard Grenell, vjen një reagim nga ministri i Jashtëm serb Iviça Daçiç.

Grenell në vizitat e tij më Thaçin dhe Kurtin ka përsëritur kërkesën e Washingtonit që Kosova të heq taksën, ndërkohë i ka bërë thirrje Serbisë që të ndalë fushatën kundër pavarësisë së Kosovës.

Një kërkesë të tillë ndërkohë e ka kundërshtuar Daçiç, duke thënë se ndalja e një fushate të tillë ndaj pavarësisë së Kosovës nuk mund të kompensohet vetëm me heqjen të taksës.

“Ndalja e fushatës për heqjen e njohjeve nuk mund të kompensohet me heqjen e taksës”, pohoi ministri serb. Po ashtu ai tha se presidenti i Serbisë, Aleksander Vucic, ka rikujtuar se pozicioni i Beogradit mbetet i njëjtë, dialogu duhet të vazhdojë, por vetëm me heqjen e taksës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një shtetas i Malit të Zi, i cili ndodhet në anijen “Diamond Princess” në portin japonez Jokahoma, është prekur nga koronavirusi, njoftoi

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, po mendon që ta anulojë vizitën e tij të planifikuar në Kinë, për shkak të shpërthimit të koro

Presidenti amerikan, Donald Trump ka emëruar ambasadorin e SHBA-së në Gjermani dhe të dërguarin e posaçëm për dialogun mes Kosovës dhe Se

1.3 ton kokainë janë kapur sot në Maqedoninë e Veriut në një kamion me banane që ka hyrë dje nga Mali i Zi në Shkodër dhe ka dalë po dje

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, deklaroi sot pas vizitës në një institucion shëndetësor të Beogradit, se Serbia nuk do ta përball

Zoran Milanoviç ka marrë zyrtarisht detyrën e Presidentit të Kroacisë pasi mposhti në zgjedhjet presidenciale të këtij viti Kolinda Graba

Një ngjarje makabre ka ndodhur në Greqi, ku një vajzë 11 muajshe pasi humbi jetën në trupin e saj u zbuluan shenja të abuzimit seksual.

Me 108 vota për, deputetët votuan për shpërndarjen e Kuvendit të Republikës së Maqedonisë.

Mundësi i përfaqësueses së Maqedonisë dhe anëtar i Klubit të mundjes “Tefejuz” Bunjamin Nuishi, është njëri nga viktimat e një grabitjeje

Dy herë me radhë brenda kësaj jave presidenti francez, Emmanuel Macron, tha se Kosova duhet të heqë tarifat ndaj mallrave serbe, ndërsa B