Shufra ari dhe 1 mln euro piktura në banesë, për ish-ministrin jepen 8 vite burg

08/02/2018 - 20:54

   Ish-ministri i Financave në Rumani, Darius Valcov u dënua me 8 vite burg nga Gjykata e Lartë rumune, pasi u gjet fajtor për akuzat e pastrimit të parave dhe influencës së paligjshme.

Ky vendim është edhe një goditje për kryeministren aktuale, Viorica Dancila, që ish-ministrin e Financave e ka Sekretar Shteti dhe një prej këshilltarëve kryesorë për politikat fiskale të social-demokratëve.

Prokurorët arritën të provojnë para gjykatës se në vitin 2015, kur ishte ministër i Financave, Valcov i kërkoi një biznesmeni një shumë të konsiderueshme parash në këmbim të influencës për të ndihmuar kompaninë e tij që të fitonte tendera publikë.

Gjatë kontrolleve në banesën e tij, hetuesit gjetën 3 shufra ari dhe 172 piktura me një vlerë totale rreth 1 milion euro. U bllokuan gjithashtu edhe llogaritë bankare të ish-ministrit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas mbarimit të seancës plenare ku u votua nisma për ndryshimet kushtetuese dhe pro të cilave përveç deputetëve të mazhorancës votuan edh

Pas votes ne Parlamentin e Maqedonise per ndryshimet kushtetuese vjen reagimi i NATO-s.

Me 80 vota pro Kuvendi miratoi nismën për ndryshimet kushtetuese.

Pas tre ditëve debat, ndryshimet kushtetuese për emrin e ri të Maqedonisë, sot pritet të hidhen në votim në seancën e Kuvendit, që nis në

Në Greqi vazhdojnë tensionet pas largimit nga qeveria të ministrit të Jashtëm Nikos Kotzias.

Zëdhënësja e sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Oana Lungesku pas fillimit të negociatave inkuadruese të Maqedonisë në Aleancë, deklar

Kreu i opozitës maqedonase, Hristijan Mickoski thotë për Deutsche Wellen se partia e tij nuk do ta mbështesë marrëveshjen historike për e

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias ka dhënë sot dorëheqjen pas sulmeve që aleati i djathtë në qeveri, Panos Kammenos, nuk i ka ndalur

“Ne e njohim Kosovën si një vend të pavarur dhe sovran.