Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Si u arratis ish-kreu i Shërbimit Sekret në Maqedoni

22/02/2021 - 17:06

Autoritetet në Maqedoninë e Veriut kanë lëshuar urdhër-arrest për ish-drejtorin e Drejtorisë për Siguri dhe Kundërzbulim Sasho Mijallkov. Gjykata vendosi që t'i caktojë paraburgim shtëpiak Mijallkovit në pritje të aktvendimit përfundimtar për skandalin e përgjimit të paligjshëm, i cili u bë publik në vitin 2015.

Ndaj tij policia e kërkon atë me fletë- arrest kombëtar dhe ndërkombëtar, pasi nuk dihet nëse  është larguar nga shtetit legalisht apo ilegalisht. Penalja njofton se kanë caktuar masë kundër tij, menjëherë pas kërkesës së Prokurorisë.

Mirëpo policia nuk e ka gjetur në shtëpinë e tij për t'ia dorëzuar vendimin e gjykatës. Gjatë mbrëmjes, ekipe policore kanë kryer kontrolle në pronat e tij, ndërsa kanë kontrolluar edhe hyrje-daljet e Shkupit, por nuk kanë arritur të gjejnë asnjë gjurmë.

Nëse arratisja konfirmohet e suksesshme, do të jetë kjo arratisja e dytë spektakolare në pak vite, pasi asaj të Nikolla Gruevskit në vitin 2018. Mijallkov akuzohet për organizimin e përgjimit të paligjshëm të rreth 20 mijë qytetarëve. Se ai ishte një nga personat më të rëndësishëm në Shkup gjatë udhëheqjes së Gruevskit.

Ku iku Sasho Mijalkov? Si u zhduk ish-drejtori i DSK-së para syve të policisë?

Prokurorët Lençe Ristovska dhe Trajçe Pelivanov nuk e kanë ditur  se ai po përgatit arratisje, pas fjalëve mbyllëse të premten për rastin “Target- Fortesa”. Ata e kanë informuar Ministrinë e Brendshme se gjykimi ka mbaruar dhe se ka ngelur vetëm shqiptimi i vendimit. Të shtunën në mbrëmje në ora 23 policia ka njoftuar Prokurorinë se ka dyshime se Mijallkov  se do të arratiset. Të dielën në orën 15 ka mbërritur kërkesa për arrest shtëpiak. Kërkesa ishte aprovuar, ndërsa Mijalkov ishte vendosur nën video dhe audio mbikëqyrje. Deri në orën 18:45 pasdite, prokuroria ka pasur informata se Mijallkov nuk ka ikur. Atij i humbet çdo gjurmë pas orës 21:47. Prokuroria dyshon se Mijallkov kishte ndihmës dhe e dinte se ndaj tij kishte masë paraburgimi dhe se ai po ndiqet nga policia.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Policia maqedonase, në bashkëpunim edhe me Agjencinë Amerikane në luftën kundër narkotikëve DEA, në një operacion anti-drogë në rrugën Pl

Një gazetar investigativ grek është qëlluar dhe vrarë pranë shtëpisë së tij në Athinë.

Autoritetet greke njoftuan sot se rastet e reja të konfirmuara të koronavirusit të regjistruara në 24 orët e fundit janë 2747, nga të cil

Këtë të hënë janë hapur të gjithë dyqanet dhe bizneset e vogla në Greqi, me përjashtim të Selanikut, Patrës dhe Kozanit.

50 persona kanë humbur jetën nga COVID-19 në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut.

Qeveria turke do që deri në fillim të vjeshtës të vaksinojë 60% të popullsisë kundër virusit korona.

Maqedonia e Veriut ka pranuar të enjten 20.000 doza të vaksinës ruse Sputnik V, si donacion nga Serbia ndërsa së shpejti pritet të marrë

Një tragjedi ndodhi pak kohë më parë në Gymnos Evia  në komunën e Eretria, ku sipas informacionit të parë të paktën katër anëtarë të ekui

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken i ka dërguar një letër presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ku i kërkon njohjen recipro

Policia italiane ka vënë në pranga një 49-vjeçar shqiptar,pasi u denoncua nga e bija.