Situata nga Covid-19/ Athina anulon gjithë stërvitjet ushtarake deri në fund të majit

10/05/2020 - 13:14

Situata e krijuar nga Covid-19 dhe masat drastike që janë marrë në Greqi e ka detyruar Ministrinë greke të Mbrojtjes të anulojë të gjitha stërvitjet ushtarake dhe manovrat në shkallë të gjerë për të mos rrezikuar rektrutet prej Covid.

Sipas Ministrisë greke të Mbrojtjes në urdhëresën që iu dërgua të gjitha reparteve të vendit, iu bëhet me dije se përveç anulimit të stërvitjeve dhe manovrave, komandave lokale ushtarake iu jepet drita jeshile që të lejojnë rekrutet të qëndrojnë në shtëpitë e tyre në rastet që ajo nuk rrezikon sigurinë e vendit dhe atë të reparteve.

Përjashtim bëjnë vetëm repartet në zonën kufitare me Turqinë, ku siç dihet forcat greke të mbrojtjes janë në gayishmëri për të penguar kalimin e emigrantëve që tentojnë të kalojnë vijën kufitare mes dy vendeve. Manovra ushtarake në shkallë të gjerë “Stuhia 20” që ishte parashikuar të zhvillohej nga datat 11-19 maj në repartet e këmbësorisë në ishujt e detit Egje dhe me pjesëmarrjen e Forcave Elitare të Marinës u anulua.

Urdhëresa sqaron se mbetet në fuqi ndalimi i transferimeve në ushtri, ndërsa deri në fund të majit nuk do të ketë rekrutime të reja. Masat drastike të marra prej qeverisë kanë bërë të mundur që në ushtrinë greke të jenë prekur vetëm 0.005 % të personelit ushtarak me Covid-19.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Lidhja e Biznesit të Veshjes së Gatshme Greqi i bëri sot thirrje qeverisë greke të hapen kufijtë tokësorë me Shqipërinë, Bullgarinë dhe M

Ish- kryeministri maqedonas, Zoran Zaev kërkon zhvillimin e zgjedhjeve të parakohshme më 5 korrik.

Kryeministri i Malit të Zi, Dusko Markovic ka njoftuar se shteti malazez ka lajmëruar se vendi i tij do të hapë kufijtë e saj më 1 qersho

Bashkimi Evropian vazhdon të proklamojë unitet karshi qasjes që synon të aplikojë në lehtësimin e dialogut Kosovë-Serbi, me gjithë deklar

Ministrat e Jashtëm të Gjermanisë dhe Francës, bënë thirrje të shtunën për rifillimin e menjëhershëm të bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe S

Zgjedhjet duhet të mbahen në momentin e parë të mundshëm, sipas mundësive ligjore dhe situatës me epideminë.

Sot mbushen 14 vjet nga përfundimi zyrtar i funksionimit të Konfederatës Serbi dhe Mali i Zi.

Maqedonia e Veriut kërkon të marrë masa drastike për Festën e Fitër Bajramit gjatë fundjavës.

Sezoni turistik në Greqi do të hapet më 15 qershor ka njoftuar kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis duke shtuar se fluturimet ndërkombët

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë, krerët e misioneve të BE-së, ambasadorët e Norvegjisë, Zvicrës, Mbretërisë së Bashkuar, kreu i Bankë