Situatë alarmante në Maqedoninë e Veriut, 641 raste të reja me COVID-19, 12 të vdekur

21/10/2020 - 17:41

Në 24 orët e fundit janë bërë 2688 testime, ndërsa janë regjistruar 641 raste të reja të covid-19 në Maqedoninë e Veriut:

Shkup 325- Kumanovë 26- Dibër 1- Shtip 25- Prilep 38- Tetovë 25- Strugë 5- Veles 10- Bitola 14- Ohër 10- Kavadarci 25- Gostivar 11- Gjevgjelia 20- Strumicë 24- Kriva Palanka 9- Radovish 5- Krushevë 1- Kochani 10- Probistip 3- Demir Hisar 2- Pehçevo 2- Berovë 3- Valandovë 3- Vinicë 3- Delçevo 2- Kratovë 3- Sveti Nikole 3- Kërçovë 18- Resen 8- Negotino 7. 

12 persona kanë ndërruar jetë, tre pacientë nga Shkupi (52, 73 dhe 85), një nga Kumanova (59), dy pacientë nga Prilepi (78 dhe 75), dy nga Velesi (61 dhe 62), dy pacientë nga Gostivari (43 dhe 76), një nga Strumica (66), dhe një pacient nga Sveti Nikole (69).

Sot Instituti për Shëndetin Publik regjistron 233 pacientë të shëruar nga:- Shkup 89- Kumanovë 6- Dibër 2- Shtip 11- Prilep 13- Tetovë 15- Strugë 3- Veles 3- Bitola 14- Kavadarci 4- Gostivar 1- Gjevgjelia 2- Strumicë 18- Kriva Palanka 4- Radovish 8- Koçani 25- Probishtip 3- Berovë 2- Valandovë 2- Vinicë 2- Delçevo 1- Sveti Nikole 2- Kërçovë 2- Negotino 1.

Gjithsej 226.612 testime Covid-19. janë bërë në vend.

Numri i përgjithshëm i personave me covid-19 në Maqedonine e Veriut që nga fillimi i epidemisë është 24836, numri i pacientëve të shëruar është 17905, ndërsa aktualisht numri i rasteve aktive në vend është 6069.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, zhvilluan të enjten një bisedë telefonike, gjatë së cilës disku

Greqia ka regjistruar sot një tjetër shifër të lartë të infektuarish dhe viktimash nga koronavirusi.

Maqedonia e Veriut ka vijuar me shifrat e larta nga COVID-19 edhe në këtë ditë të dytë të dhjetorit.

Organizata Kombëtare e Shëndetit (EODY­) në Greqi njoftoi se ditën e sotme janë regjistruar 2186 raste të reja të infektimve me COVID-19.

Qeveria e Maqedonisë së Veriut i ka kërkuar Kuvendit zgjatjen e gjendjes së krizës edhe për gjashtë muajt në vijim.

Organizata Kombëtare e Shëndetit Publik EODY në Greqi regjistroi sot 2199 raste të reja të virusit të ri në vend, 25 prej të cilave u zbu

Alarm për bombë është dhënë ditën e sotme në një spital në Selanik, i cili shërben për të kuruar të infektuarit me COVID-19.

Biznesmeni shqiptar i njohur në Maqedoninë e Veriut, nënkryetari i Shkupit, Enver Maliqi ka ndërruar jetë ditën e sotme.

Opozita maqedonase ka paralajmëruar Qeverinë e kryeministrit, Zoran Zaev, se çfarëdo marrëveshje që do të nënshkruajë me palën bullgare,

Kryeministri i Kroacisë Andrej Plenković infektohet me koronavirus.