Sot pritet votimi i ndryshimeve kushtetuese në Maqedoni

19/10/2018 - 10:03

Pas tre ditëve debat, ndryshimet kushtetuese për emrin e ri të Maqedonisë, sot pritet të hidhen në votim në seancën e Kuvendit, që nis në mesditë. Partitë e mazhorancës dhe Kryeministri Zoran Zaev janë optimistë se do të mund të sigurohen 80 deputetë për të votuar pro ndryshimeve kushtetuese.

Megjithatë VMRO-DPMNE është e vendosur të votojë kundër këtyre ndryshimeve. Në konferencë për shtyp, zëdhënësi i partisë opozitare maqedonase, Dimçe Arsovski tha se “qëndrimi i grupit parlamentar të VMRO-DPMNE-së është i vendosur, kjo parti nuk e përkrah marrëveshjen kapitulluese dhe do të respektojë vullnetin e qytetarëve të deklaruar në referendum”.

Koalicioni i partive në pushtet, duke llogaritur edhe votat e Aleancës për Shqiptarët dhe Lëvizjes BESA të Kasamit ka 72 deputetë. Por për t’i hapur rrugë ndryshimit të Kushtetutës duhen 80 deputetë, pra nevojiten edhe 8 vota nga koalicioni i VMRO-DPMNE-së. Nëse draft-propozimi i përbërë prej disa amendamenteve për ndryshime kushtetuese nuk merr dritë jeshile në Kuvend, atëherë Maqedonia pritet të shkojë në zgjedhje të parakohshme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Deri në konsolidimin e organeve që do të angazhohen për zbatimin e drejtë të gjuhës shqipe, si gjuhë zyrtare në institucionet e Maqedonis

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiç, tha se Serbia është e vetëdijshme për gabimet e saja në të kaluarën por bombardimi i NATO-s në vit

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç dhe kryeministrja Ana Bërnabiç kanë folur të enjten, përmes deklaratave të ndara, për një nismë të

Konsullata ruse në Athinë është sulmuar nga persona të panjohur mëngjesin e kësaj të premteje.

Ambasadori francez në Serbi, Frederic Mondoloni ka folur për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë.

Mali i Zi përkrah çdo opsion që do të çonte në normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, por ideja e korrigjimit të terr

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç,në konferencën e OKB-së në Buenos Aires, dedikuar për bashkëpunimin jug-jug ka falënderuar vendet q

Gjykata e Apelit e Kombeve të Bashkuara ka dënuar sot me burgim të përjetshëm Radovan Karaxhiçin, një figurë kyçe në luftërat e Ballkanit

Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Federika Mogherini, në një konferencë të përbashkët për gazetarë me kryeministrin Zoran Zaev,  ka përgëzua