Të dielën rikthehet dialogu Kosovë- Serbi, ja çfarë do të diskutohet

14/09/2020 - 16:43

Kosova dhe Serbia do të rikthehen sërish në dialog këtë të dielë me ndërmjetësim të BE.

Pas marrëveshjes së Uashingtonit dhe takimeve që pasuan në Bruksel, tashmë sërish palët do të ulen për të përmbyllur çështjet e mbetura.

Zëdhënësi i BE, Peter Stano konfirmon se do të diskutohen temat që janë ngritur në takimin e fundit politik Hoti- Vuçiç në Bruksel. Ai thotë se do të ketë marrëveshje për minoritetet dhe zgjidhjen e pretendimeve të ndërsjellta financiare dhe pronës.

”Diskutimet do të vazhdojnë mbi temat e ngritura në takimin e fundit politik të nivelit të lartë. Këto janë marrëveshje mbi komunitetet jo-shumicë dhe zgjidhjen e pretendimeve të ndërsjella financiare dhe pronës, e cila është deri në një marrëveshje ligjërisht të detyrueshme”, tha Stano.

Por nuk flitet për një marrëveshje politike, që Kosova pretendon të finalizohet me njohje të ndërsjelltë, tekas Serbia e ka kundërshtuar këtë gjë dhe e ka refuzuar si pjesë të marrëveshjeve si në SHBA dhe në Bruksel.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka folur për herë të parë në parlement lidhur me dakordësinë me Shqipërinë për të çuar në Hagë çës

Në 24 orët e fundit, në Maqedoninë e Veriut janë bërë 1901 testime, ndërsa janë regjistruar 561 raste të reja me Covid-19:

Greqia po kalon një valë të dytë nga COVID-19 edhe më të frikshme se e para.

Trupat e dekompozuar tragjikisht të shtatë personave të cilët mund të jenë strehuar aty, u gjetën të premten brenda një dërgese plehrash

Rritja e numrit të infektimeve në Greqi ka detyruar autoritetet shëndetësore fqinje që të forcojnë masat me qëllim mbajtjen nën kontroll

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis njoftoi se në Athinë, Selanik dhe në qytete të tjera do të vendoset ora policore, me qëllim t

Është shoqëruar me debate të ashpra mes kryeministrit të Kosovës Avullah Hoti dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiç, Forumi i Sigurisë i

Maqedonia e Veriut ka raportuar sërisht shifra të larta të infektuarish me COVID-19.

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis sapo njoftoi masat e reja ndaj koronavirusit për shkak të rritjes së rasteve pozitive me koronaviru

Autoritetet bullgare sot urdhëruan banorët të mbanin maska mbrojtëse në rrugë për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të koronavirusit.