Tension në kufirin mes Greqisë dhe Turqisë

09/09/2018 - 18:36

Dy ushtarakë turq janë ndaluar mesditën e sotme në zonën kufitare mes Turqisë dhe Greqisë në zonën e njohuri si Evros.

Sipas "Protothema", ushtarakë turq janë ndaluar në brendësi të territorit grek, në rrethana që ende nuk dihen. Burime lokale thanë se ka pasur të shtëna në ajër, por zyrtarisht ende nuk jepen të dhëna.

Në një reagim Ministria e Mbrojtjes Greke tha se incidenti ishte serioz dhe dy ushtarët turq nuk do të lirohen menjëherë pasi do të merren në pyetje për një hetim që është hapur.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Autostrada Shkup - Bllacë do të ndërtohet përmes Ndërmarrjes Publike për Rrugë Shtetërore (NPRRSH) dhe ribalanci i Buxhetit aspak nuk do

Një aksident i rëndë automobilistik ka ndodhur këtë të shtunë në veri të Greqisë.

Komisioni parlamentar për çështje kushtetuese në Maqedoni i hapi rrugën debatit në seancë plenare të parlamentit mbi projekt-amendamentet

Ideja për korrigjimin apo ndarjen e kufijve është ide e dështuar e cila e rrezikon edhe sovranitetin e Kosovës.

Presidenti grek, Prokopis Pavlopulos theksoi edhe një herë se vetëm kur Shkupi të përfundojë me ndryshimet kushtetuese mund të anëtarëso

Aleksandar Vuçiç theksoi se ideja e tij mbi zgjidhjen e ngërçit me Kosovën është më e mira për të ardhmen e Serbisë, por ajo ka hasur në

Kryeprokurorja Speciale ne Maqedoni, Katica Janeva ka theksuar sot se shpreson se ish-kryeministri Nikolla Gruevski shumë shpejt do të je

Autoritetet e Serbisë kanë njoftuar se mund ta kthejnë regjimin e vizave me Shqipërinë, transmeton Koha.net.

Deputetët turq në Maqedoni kanë kërkuar nga Presidenti që të refuzohet Gjergj Dedaj si ambasador i Kosovës, raporton T7.

Pak ditë para zgjedhjeve të rëndësishme në Bavari, partia e ekstremit të djathtë gjerman, “Alternativa për Gjermaninë”, i thotë jo anëtar