Tentativa e fundit e Shkupit për negociatat

30/11/2020 - 08:46

Bisedimet për tejkalimin e mospajtimeve mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut do të vazhdojnë nga ministrat e Jashtëm ndërsa identiteti dhe gjuha maqedonase janë vijat e kuqe në këto negociata, sipas Kryeministrit Zaev.

Ai pohoi se gjuha dhe identiteti nuk janë fare në tavolinën e negociatave pasi Bullgaria e pranon gjuhën dhe identitetin maqedonas ndaj palët duhet të flasin për historinë. Zyrtarët maqedonas theksojnë se është i mundshëm një udhërrëfyes për ndjekjen e marrëveshjes me Bullgarinë si pjesë e procesit të BE-së, por jo edhe si pjesë e kornizës negociuese.

Ndërkaq Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska, thotë se dëshiron marrëveshje të kënaqshme për të dyja vendet.

Edhe Zv/Kryeministri Nikolla Dimitrov pohon se gjuha e identiteti janë rezultat i një procesi historik dhe nuk mund fare të bisedohet për këto tema.

Sipas tij, vendi nuk do të heqë dorë nga e ardhmja evropiane dhe kështu nuk do të lejohet të preket identiteti maqedonas. Me 8 Dhjetor mbahet mbledhja e radhës e Këshillit të Ministrave të BE-së, ku përsëri mund të vendoset çështja për mundësi për fillim zyrtar të negociatave me Bashkimin Evropian, pasi Bullgaria në mbledhjen e 17 Nëntorit vendosi veton dhe qëndroi në kërkesat e saj për disa kushte në kornizë.

Nga ana tjetër opozita maqedonase ka paralajmëruar interpelancë ndaj qeverisë se Zaevm por ende nuk e ka të sigurtë shumicën e votave në parlament për rrëzimin e saj.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Greqia ka regjistruar 20 viktima dhe 510 raste të reja nga COVID-19 në 24 orët e fundit.

Maqedonia e Veriut ka regjistruar 14 viktima dhe 361 raste të reja nga COVID-19.

Një aeroplan që mbante një milion doza të vaksinës Sinopharm COVID-19  nga Kina, arriti të Shtunën në Serbi, duke e bërë atë vendin e par

Qeveria e Greqisë ka mbështetur një takim mes presidentit turk Erdogan dhe kryeministrit grek Mitsotakis, duke bërë kështu një hap para d

Greqia ka regjistruar 599 raste të reja dhe 33 viktima nga koronavirusi në 24 orët e fundit.

Një tërmet me magnitudë 4.2 Rihter është regjistruar në Greqi rreth orës 11:40.

Reshje të dendura shiu dhe përmbytjet kanë përfshirë ditën e sotme Greqinë. Pas disa ditësh ku temperatura ishin të larta dhe qytetarët p

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç i ka bërë thirrje autoriteteve në Kosovë që të respektojnë marrëveshjet e nënshkruara, pasi nëse n

Në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut janë regjistruar 104 raste me COVID-19.

Autoritetet shëndetësore greke kanë njoftuar se në 24 orët e fundit janë regjistruar 444 raste të reja të virusit COVID-19, nga të cilat