Tjetër raund bisedimesh për emrin e Maqedonisë

Postuar: 07/05/2018 - 07:44

Kryediplomatët e Athinës dhe Shkupit do të takohen këtë javë në Athinë, në përpjekje për të sheshuar ndasitë për çështjen e fundit që mban peng zgjidhjen e problemit 25-vjeçar të emrit të Maqedonisë. Takimi do të zhvillohet në kuadër të samitit të ministrave të jashtëm të Bashkimit Europian dhe vendeve të Ballkanit.

Negociatat janë bllokuar për shkak të kërkesës së Athinës, që emri i ri për të cilin do të bihet dakord të përdoret si brenda ashtu edhe jashtë vendit. Dhe kjo të sanksionohet përmes ndryshimeve kushtetuese në Maqedoni. Athina pranon çdo variant për emrin, përveç Republikës së Maqedonisë. Një ndër më të pranuarit është Maqedonia e Epërme.

Por Kryeministri maqedonas Zoran Zaev thotë se ndryshimet kushtetuese nuk janë të nevojshme pasi gjykatat e këtij vendi nuk i kanë vënë kurrë në diskutim marrëveshjet ndërkombëtare që ka arritur Shkupi. Zaev druhet se parlamenti mund t’ia hedhë poshtë ndryshimet kushtetuese pas marrëveshjes me Athinën. Ai propozon që marrëveshja përfundimtare të miratohet me referendum në Maqedoni. Por pala greke i referohet sondazheve, që tregojnë se shumica e maqedonasve janë kundër ndryshimit të emrit nga ai aktual, Republika e Maqedonisë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Ministri i Jashtëm Ivica Dacic tha se Serbia do të njohë Kosovën dhe do të lejojë që të ketë karrigen në OKB, kur të "fluturojnë derra

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev paralajmëron votuesit se dështimi i marrëveshjes me Greqinë rrezikon ta zhysë vendin në kaos dhe izolim

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, përveç takimeve me lideret e subjekteve politike në Republikën e Maqedonisë, ka takuar edhe

Në plazhin më të njohur të ishullit Zante në zonën Nauagio në Greqi, për pak mund të kishte ndodhur një tragjedi.

Një vajzë 17-vjeçare shqiptare me banim në Neproshten të Maqedonisë, është zhdukur pa gjurmë.

Aeroporti i Beogradit “Nikolla Teslla” është hapur për trafikun ajror pas bllokadës që nga mëngjesi kur një avion nga Egjipti kishte ngel

Kryetari i Bashkimi Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka treguar se në vitin 2001, maqedonasit kanë qenë pro ndarjes së Maqedonisë nga

Liderët politikë shqiptarë në jugun e Serbisë me kërkesat që tri komunat e kësaj pjese t’i bashkohen Kosovës, mund të nxisin konflikte nd

Senatori amerikan, Ron Johnson, tha në një intervistë për Zërin e Amerikës se zgjidhja e problemeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë duhet të

Dy ushtarakë turq janë ndaluar mesditën e sotme në zonën kufitare mes Turqisë dhe Greqisë në zonën e njohuri si Evros.