Tragjedi, mbytet varka me 28 emigrantë

15/12/2012 - 14:00

 

GREQI-Një tragjedi emigrantësh ka ndodhur në Greqi, pranë ishullit Lesvos. 

Një varkë, në të cilën ndodheshin 28 emigrantë të paligjshëm është mbytur dhe deri tani konfirmohen 18 njerëz të vdekur. 

Roja bregdetare ka gjetur vetëm një të mbijetuar, një 20 vjeçar, ndërsa vazhdojnë kërkimet për persona të tjerë dhe për identifikimin e të mbyturve. 

18 emigrantët e paligjshëm, trupat e të cilëve janë gjetur tashmë, janë të moshës 20-45 vjet. Sipas dëshmisë së djalit të mbijetuar, i cili u transferua në Spitalin e Mitilinit, varka e vogël indiane plastike, është nisur dje në mëngjes nga brigjet e Turqisë drejt ishullit të Mitilinit dhe në bordin e saj kishte 28 persona, duke përfshirë edhe trafikantin turk. Në mes të rrugës për shkak të mbingarkesës, anija u përmbys dhe u mbyt. 

Sipas anëtarëve të rojes bregdetare, e cila vazhdon kërkimet në zonë së bashku me forcat e FRONTEX, për shkak të motit të ftohtë dhe me shi, nuk mund të ketë të tjerë të mbijetuar.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas deklaratës së djeshme të zëdhënësit të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Turqisë se “ata që pretendojnë se janë djepi i kulturës, du

Serbia bën një hap përpara drejtë rikthimit në normalitet!

Kreu i Bashkësisë Fetare Islame në Maqedoninë e Veriut ka mbajtur mbledhje të jashtëzakonshme ku ka vendosur për ta shkarkuar Sulejman Re

Lidhja e Biznesit të Veshjes së Gatshme Greqi i bëri sot thirrje qeverisë greke të hapen kufijtë tokësorë me Shqipërinë, Bullgarinë dhe M

Ish- kryeministri maqedonas, Zoran Zaev kërkon zhvillimin e zgjedhjeve të parakohshme më 5 korrik.

Kryeministri i Malit të Zi, Dusko Markovic ka njoftuar se shteti malazez ka lajmëruar se vendi i tij do të hapë kufijtë e saj më 1 qersho

Bashkimi Evropian vazhdon të proklamojë unitet karshi qasjes që synon të aplikojë në lehtësimin e dialogut Kosovë-Serbi, me gjithë deklar

Ministrat e Jashtëm të Gjermanisë dhe Francës, bënë thirrje të shtunën për rifillimin e menjëhershëm të bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe S

Zgjedhjet duhet të mbahen në momentin e parë të mundshëm, sipas mundësive ligjore dhe situatës me epideminë.

Sot mbushen 14 vjet nga përfundimi zyrtar i funksionimit të Konfederatës Serbi dhe Mali i Zi.