Trajkovic: Shqiptarët dëshmuan idenë e “Shqipërisë së Madhe”

29/11/2012 - 14:07

Rada Trajkovic, politikane serbe nga Gracanica
<p>Rada Trajkovic, politikane serbe nga Gracanica</p>

Këto ditë ata po e demonstrojnë këtë në mënyrë shumë provokuese, haptas dhe arrogante, madje e prezantojnë përpara bashkësisë ndërkombëtare”, ka thënë ajo për Tanjug

Shqiptarët në rajon në mënyrë provokuese, kanë treguar se vazhdon të mbetet gjallë ideja e Shqipërisë së Madhe, ka deklaruar deputetja serbe në Kuvendin e Kosovës, Rada Trajkovic, me rastin e 100-vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë. 

“Ata e kanë bërë një gjë të tillë në mënyrë shumë provokuese, publike dhe arrogante. Një zonë e tërë, përfshirë jugun e Serbisë, pjesë të Maqedonisë, Malit të Zi dhe Kosovës, ka qenë e mbuluar me flamuj kuqezinj”, ka thënë Trajkoviq për mediat serbe.

Ajo ka thënë se, po të ishte politikane në Beograd, do të bënte përpjekje që me Malin e Zi, Maqedoninë dhe me njerëz të caktuar në Kosovë të niste punën rreth një platforme të përbashkët, “në kundërshtim të projektit gjithëshqiptar”.

Sipas saj, një gjë e tillë është e mundur duke u bazuar në idenë se “ne jemi evropianë”.

Trajkovic ka thënë se ndarja e Kosovës “me siguri se do të çonte në krijimin e Shqipërisë së Madhe” dhe në atë rast “Serbia do të kufizohej me një shtet fundamentalist”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Katerina Sakellaropoulou u zgjodh me 261 vota nga Parlamenti Grek në postin e Presidentes së Republikës Greke.

Sulmi i fundit ndaj gazetarit të Deutsche Welles, Thomas Jacobi në Athinë e bën të qartë: Në Greqi ekstremistët e djathtë vazhdojnë të mb

Pas tensioneve të cilat tashmë janë përhapur në ‘Egje’ mes Greqisë dhe Turqisë për çështjen e luftës në Libi, SHBA nuk është përfshirë du

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se nuk beson se taksa që u ka vënë Kosova prodhimeve të importuara nga Serbia dhe Bosnje e He

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump e quajti fitore marrëveshjen mes Kosovës dhe Serbisë për vendosjen e fluturimeve të drejt

Kompania ajrore gjermane Lufthansa propozon një linjë që do të lidhë Prishtinën me Beogradin.

Një tërmet me magnitudë 4,8 të shkallës Rihter ka goditur Greqinë, në orën 18.47.

Dimri sjell smogun e tij të përvitshëm mbi Ballkan, ku ndotja e ajrit shkaktohet në një masë të madhe nga qymyri dhe zjarret me dru, te t

Rritja dramatike e numrit të sëmurëve me grip në 15 ditët e para të këtij viti është shokuese, por e pritëshme theksojnë specialistët e s

Mediet kosovare dje bënë me dije se kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama zyrtarisht ka nisur rrugën ligjore ndaj kryeministrit në detyrë t