Tsipras pranon humbjen, Mitsotakis betohet sot si kryeministër i Greqisë

08/07/2019 - 10:15

Aleksis Tsipras ka pranuar humbjen në zgjedhjet e përgjithshme të parakohshme që u zhvilluan të dielën (7 korrik).

Me anë të një telefonate, kryeministri në ikje i Greqisë e ka uruar për fitoren kryetarin e Demokracisë së Re Kyriakos Mitsotakis.

Nga ana e tij, kreu i Demokracisë së Re e falënderoi Tsiprasin për telefonatën.

Ceremonia e dorëzimit të detyrës dhe e pritjes do të zhvillohet sot në rezidencën Maximos, menjëherë pas betimit të Kyriakos Mitsotakis në Pallatin Presidencial në orën 13:00.

Sipas informacioneve të publikuara nga mediat greke, të hënën në mbrëmje pritet të bëhet shpallja e qeverisë së re, e cila, pritet të betohet mesditën e së martës.

Tsipras në komentin e parë pas humbjes tha se e respektoi vullnetin e popullit grek që votoi Demokracinë e Re për pushtet.

"Sot, me kokën tonë lart, ne e pranojmë vendimin e popullit. Për të sjellë Greqinë aty ku është sot ne morëm vendime të vështira me një kosto të rëndë politike", tha Tsipras.

Cipras mori përgjegjësinë për humbjen e SYRIZA-s dhe u zotua do ta "shndërrojë" atë në një "parti të madhe demokratike progresive".

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiç deklaroi se nuk pret shumë nga Albin Kurti si kryeministër i Kosovës.

Javën e kaluar i dërguari i posaçëm i Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për bisedimet Kosovë-Serbi, Richard Grenell  vizit

“Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç mori porosi shumë të rënda nga Donald Trump, që i përcolli i dërguari special i presidentit amerik

Gjatë një konference me kryeministrin slloven Marjan Sharec, Zaev u shpreh se Maqedonisë së Veriut duhet t'i hapen negociatat, duke motiv

Policia serbe ka arrestuar disa aktivistë të subjektit të Partisë Demokratike të Serbisë, të cilët kishin për qëllim të protestonin kundë

Drejtuesit më të lartë të policisë greke kanë dalë këtë të mërkurë në një konferencë për mediat, në lidhje me bllokimin e 700 kilogramëve

Greqia është pro hapjes së negociatave për Shqipërinë dhe për Maqedoninë e Veriut sipas zv/ministri të Jashtëm të Greqisë, Miltiadhis Var

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoni pritet të mbahen në fund të tetorit të vitit 2020, pra 45 ditë para zgjedhjeve të rregul