Turqia terhiqet nga Eurosong

15/12/2012 - 14:28

 

Radio Televizioni i Turqisë njoftoi se nuk do të marrë pjesë në garën e 58-të të Eurosongut, që do të mbahet në qytetin suedez Malmö.

Në arsyetimin e këtij vendimi thuhet se shtete si Britania e Madhe, Gjermania, Franca, Spanja dhe Italia kanë pozitë tepër të privilegjuar në krahasim me vendet tjera pjesëmarrëse.

Kjo është shprehur veçanerisht pas ndryshimit të të rregullores, sipas së cilës ndikimi i votimit me telefona është zvogëluar 50 për qind, ndërkohë që është rritur ndikimi i jurisë.

Para Turqisë nga Eurosongu kanë hequr dorë edhe Bosnja, Greqia, Polonia, Portugalia e Sllovakia, ndërsa pritet që për arsye të problemeve financiare mund të heqin dorë edhe disa shtete të tjera.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiç tha se nuk ka informacione nëse vendi i saj ka ndaluar fushatën e tërheqjeve të njohjeve pavarësisë

Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiç, i ka vlerësuar si gënjeshtra pretendimet e mediave se Serbia ka pezulluar fushatën p

Ambasadori i BE, Samuel Zhbogar në Maqedoninë e Veriut ka kërkuar nga palët politike që të vendosin momentin e duhur për zgjedhjet.

Gjatë 24 orëve të fundit, nga 974 teste të realizuara në Maqedoninë e Veriut, 101 kanë rezultuar pozitivë me Covid-19.

Mali i Zi shpalli ditën e sotme fundin e pandemisë së COVID-19. Ku vendim erdhi me rekomandim të Institutit për Shëndetin Publik.

Kryeministri teknik i Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski është testuar për Covid-19 ku ka rezultuar negativ.

Kryetari i LSDM-së Zoran Zaev, deklaroi sot në konferencë për shtyp për mbajtjen e zgjedhjeve dhe situatën e krijuar pas përhapjes së kor

Ka shkuar në 177 numri i viktimave bilanci i Greqisë sa i përket koronavirusit.

Deputeti shqiptar, njëherësh nënkryetari i LSDM-së, Muhamed Zekiri njoftoi sot në profilin e tij në Facebook se ai, gruaja e tij dhe vajz

Numri i shtuar i të infektuarve dhe të vdekurve nga koronavirusi është shkaku kryesor për gjendjen e jashtëzakonshme që shpalli president