Vështirësi të motit në Europë, dëborë e akull në Ballkan

12/12/2012 - 08:53

 

TIRANE-Dëbora e madhe dhe akulli kanë bllokuar rrugë dhe fshatra në shumicën e Ballkanit ku bora vazhdon të bjerë sot për të katërtën ditë me radhë. 

Dëbora në Gjermani ka detyruar anulimin e fluturimve dhe udhëtarët janë bllokuar në aeroporte. 

Vdekje janë raportuar në disa vende të rajonit. 

Në Serbi, autoritetet kanë pezulluar trafikut rrugor për të parandaluar aksidentet. Kafshët në kopshtin zoologjik të Beogradit janë janë vendosur në mjedise të ngrohta. 

Pleqtë në Kroaci janë paralajmëruar për të qëndruar në shtëpi për shkak të temperaturave jashtëzakonisht të ulëta. 

Në Bosnje-Hercegovinë disa njerëz janë ankuar se i ftohti ka rënduar gjendjen e tyre të zemrës. Ahmed Sakiç, një banor i Sarajevës tha se i ishte dashur të udhëtonte dy orë nëpër dëborë për të arritur tek nëna e tij 90-vjeçare, sepse transporti publik është ndalur. 

Ortekë dëbore u raportuan edhe në disa zona malore në Mal të Zi. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

I mituri Skënder Borova nga Struga ka nevojë për ndihmë financiare, pasi që është diagnostifikuar me sëmundjen e Leukemis limfoblastike a

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha për mediat vendase se javën e ardhshme në New York, në Asamblenë e Përgjithshme të OKB, do të ketë t

Federata e Futbollit të Kosovës ende nuk ka marrë ndonjë përgjigje nga federatat ndërkombëtare të futbollit, si UEFA dhe FIFA, lidhur me

Mjekët në Qendrën Klinike të Shkupit nën moton “Stop dhunës ndaj punonjësve të shëndetit” kanë dalë në rrugë duke protestuar.

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel tha sot pas takimit me kryeministren serbe, Ana Brnabic se procesi i zgjidhjes së çështjes së Koso

Kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiç do të zhvillojë sot një takim me Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel.

Gjykata e Apelit në Shkup ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore për grupin e njohur si i Kumanovës, i cili më 2 nëntor 2017 ishte d

Faza finale e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë mund të prodhojë një garë mes fuqive të mëdha.

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarvoski ka përsëritur sot qëndrimin e tij kundër ndryshimit të kufijve në Ballkan, duke e ko

Beogradi zyrtar e ka rritur presionin ndaj qytetarëve serbë të Kosovës që në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 6 tetorit, ata të vo