Vuçiç dhe vëllai i tij nën akuzë për trafik droge, çfarë zbulon opozita serbe

10/12/2019 - 14:13

Opozita serbe akuzon presidentin Aleksandar Vuçiç për trafik droge. “Një ndihmës i lartë i Presidentit serb Aleksandar Vucic kërkoi një hetim mbi shefin dhe vëllain e tij në përpjekje për t’i pastruar ata nga akuzat e ngritura nga opozita se ata ishin të lidhur me një fermë të paligjshme marijuane”, shkruan media amerikane Bloomberg.

Opozita serbe deklaroi se ka denoncuar Aleksandër dhe Andrei Vuçiç pasi një sasi e madhe marijuane u gjet në një fermë në Jovanicë që u vizitua nga përfaqësues të qeverisë.

Sipas opozitës serbe, pas arrestimit pronari i saj i telefonoi vëllait të presidentit Vuçiç. Kryebashkiaku i Novi Sadit dhe rivali politik i Vuçiç, Milosh Vucevic deklaroi publikisht se sapo kishte denoncuar personalisht Aleksandër dhe Andrei Vuçiç.

“Partitë e opozitës po përpiqen të lënë një shenjë në pozicionin dominant të Partisë Progresive serbe në pushtet të Vuçiç, ndërsa shteti Ballkanik shkon në zgjedhjet e përgjithshme pranverën e ardhshme. Kundërshtarët e tij kanë drjetuar mitingje sporadike në rrugë gjatë vitit të kaluar për të protestuar kundër asaj që ata thonë se është një stil autokratik i qeverisjes që shtrëngon lirinë e mediave dhe hap marrëveshje për aleatët e biznesmenëve.

Akuzat e reja pasojnë sekuestrimin e pothuajse 4 ton marijuanë të kultivuar në serë në një fermë organike afër kryeqytetit. Policia arrestoi pronarin, i cili kishte kërkuar subvencione shtetërore për rritjen e kërpit jo psikoaktiv. Ndërsa nuk ka prova të qarta që ai mori mbështetje financiare, aktivistët akuzuan Vuçiç dhe vëllain e tij për mbrojtjen e fermerit”, shkruan më tej Bloomberg.

“Mund të ketë vetëm një të vërtetë”, tha Milos Vuceviç, nënkryetari i partisë së Vuçiç, para gazetarëve në Beograd, të hënën, pas paraqitjes së një kërkese për prokurorët. Qëllimi është të rrëzojmë ‘gënjeshtrat e rreme dhe shpifjet dhe të vërtetojmë nëse ata që i bënë akuzat gënjejnë’, tha ai.

Sondazhet tregojnë se Vuçiç, i cili filloi karrierën e tij politike duke shërbyer nën të fortin e ndjerë Slobodan Milosevic, është politikani më i njohur në vend. Partitë e opozitës thonë se ai ka përdorur padrejtësisht pozicionin e tij për të shfrytëzuar mediat shtetërore për të forcuar mesazhet e tij dhe për të margjinalizuar rivalët e tij.

“E gjithë çështja është të tregojmë se kush gënjen,” i tha Vuçiç “Pink TV” të dielën. “Thjesht duhet ta ndalosh atë dhe t’u tregosh njerëzve se çfarë lloj gënjeshtarësh janë këta njerëz.”

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mali i Zi sot do të hapë kufijtë me Kosovën, Maqedoninë Veriore, Bosnje dhe Hercegovinën, Serbinë.

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, konfirmoi se më 2 shtator do të jetë në Uashington për t’u takuar me udhëheqësit e shtetit të Kos

I dërguari i posaçëm i Presidentit amerikan për bisedimet Kosovë-Serbi, Richard Grenell tha se udhëheqësit e dy vendeve do të takohen në

Greqia regjistroi 262 raste të reja, duke shënuar dhe ditën me bilancin më të lartë të të infektuarve që prej shpërthimit të pandemisë së

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski i ka dorëzuar mandatin kreut të LSDM-së, njëherë udhëheqësit të koalicionit “Mundemi

Organizmi Kombëtar i Shëndetit në Greqi ka bërë me dije se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 262 raste të reja me Covid-19 në ven

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1627 teste të realizuara, 139 persona kanë rezu

Greqia ka hyrë formalisht në valën e dytë të pandemisë së koronavirusit.

Greqia hapi zjarr ndaj një mjeti lundrues që transportonte civilë nga ishulli i Rodosit drejt Egjeut, sikurse bëjnë me dije mediat turke 

Ministrja serbe e Drejtësisë, Nela Kuburoviç tha se Serbia kurrë nuk do të heqë dorë nga ndjekja e ish-ushtarëve të Ushtrisë Çlirimtare t