Vuçiç këmbëngul në heqjen e taksës për të vazhduar dialogun

12/11/2019 - 18:51

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç i është përgjigjur një takimi urgjent me iniciativën e presidentit francez Emanuel Macron, në të cilin gjithashtu ishte i pranishëm presidenti i Kosovës Hashim Thaçi.

Pas takimit, Vuçiç deklaroi se Macron dhe Evropa duan të kenë rol më të rëndësishëm për çështjen e Kosovës, por që nuk erdhi deri te ‘takimi i thelluar’.

“Presidenti francez e tha këtë në radhë të parë, duke iu referuar vetes dhe kancelares gjermane, si dhe institucioneve evropiane,” tha ai.

I pyetur nëse Macron kishte këmbëngulur për të hequr taksën, Vuçiç kujtoi se kreu i shtetit francez kishte folur për këtë shumë herë.

“Edhe Thaçi e di këtë. Nuk është një çështje për të cilën debatohet, të gjithë e dinë për këtë dhe është një gjë e nënkuptuar. Ne po presim që ata të heqin tarifat dhe të bisedojmë, natyrisht, nëse ata duan të diskutojnë për arritjen e një kompromisi“,- tha Vuçiç.

Në takimin e pa paralajmëruar, Vuçiç tha se Macron donte të dëgjonte për situatën.

”Kur të hiqen taksat, ne mund të ulemi në një tryezë. Vazhdimi i dialogut kur ata heqin tarifat! Vetëm atëherë mund të ulemi në një tryezë,” tha Vuçiç.

Ai tha se ishte shumë realist dhe pak pesimist, por edhe plotësisht i sinqertë.

”Nuk ka pasur një takim të thelluar, dhe as nuk mund të zgjidhet në këtë mënyrë,” tha Vuçiç, duke shtuar se Thaçi kishte thënë se si do të formohet qeveria e re e Kosovës në fillim të dhjetorit.

Në kontekstin e “Shengenit të vogël”, Vuçiç tha se ai nuk kërcënon prodhuesit, por ata serbë. Takimi befasues mes presidentit të Kosovës, atij të Serbisë dhe presidentit francez, ka përfunduar pa ndonjë epilog konkret për dialogun.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Made in Europe”, sigla e veshjeve lë të kuptohet prodhimin në kushte korrekte pune.

Tërmeti shkatërrues në Turqi u paralajmërua nga sizmiologu grek Gerasimos Huliaras.

Maqedonia vazhdon të përballet me mungesë të kohezionit social dhe ekonomik si dhe dallime në zhvillim në mes të rajoneve të banuara me s

I dërguari Special i Presidentit amerikan Donald Trump për dialogun Beograd-Prishtinë Richard Grenell mbërriti në Beograd pasditen e sotm

Pas deklaratave të së dërguarit të Posaçëm Donald Trump për marrëveshjen Kosovë-Serbi, Richard Grenell, vjen një reagim nga ministri i Ja

Pas një propozimi të kryeministrit Kiriakos Micotaqis parlamenti grek ka zgjedhur në mënyrë unanime Ekaterini Sakellaropulu si presidente

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi edhe njëherë se nuk do të ketë qeveri të re në Kosovë nëse nuk futet dhe Lista Serbe.

Katerina Sakellaropoulou u zgjodh me 261 vota nga Parlamenti Grek në postin e Presidentes së Republikës Greke.

Sulmi i fundit ndaj gazetarit të Deutsche Welles, Thomas Jacobi në Athinë e bën të qartë: Në Greqi ekstremistët e djathtë vazhdojnë të mb

Pas tensioneve të cilat tashmë janë përhapur në ‘Egje’ mes Greqisë dhe Turqisë për çështjen e luftës në Libi, SHBA nuk është përfshirë du