Vuçiç: Kufiri me Kosovën, i paqartë

Postuar: 10/08/2018 - 17:01

   Presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka mbrojtur sërish tezën e rishikimit të kufijve me shqiptarët. Duke folur për të përditshmen beogradase Novosti, Vuçiç shpjegoi se kufijtë mes shqiptarëve dhe serbëve janë të paqartë ndaj kërkoi përcëktimin e tyre njëherë e mirë.

“Duam vijë kufitare të qartë, jo të përkohshme siç janë sot, të cilat ndryshe janë shkruar e ndryshe janë në të vërtetë”.

Duke përdorur termin “demarkacion”, Vuçiç u shpreh se bëhet fjalë për nje ide që ai e mbështet prej vitesh. Presidenti serb tha se zgjidhja e çështjes së Kosovës duhet të jetë gjithëpërfshirëse, pavarësisht se e pranon se nuk do të jetë aq e thjeshtë sa ç’mund të imagjinohet.

Mbështetja që Vuçiç i dha tezës së rishikimit të kufijve bëri kryediplomatin serb të ndryshojë mendje. E përditshmja “Novosti” citon Ivica Daçiçin të jetë shprehur se rishikimi i kufijve ishte e vetmja zgjidhje e mundshme.

Ka ndryshuar qëndrimi i Shteteve të Bashkuara, ku më parë besohej se çështja e Kosovës është zgjidhur dhe se ne duhet vetëm duhet ta njohim atë dhe kështu mbyllet ajo temë. Me administratën e re ka angazhime për të parë të gjitha propozimet për zgjidhjet më kreative dhe fleksibile. Kjo është ajo çfarë ne jemi duke kërkuar. Ndaj unë e mbështes këtë propozim, sepse është e vetmja zgjidhje e mundshme dhe shpejtë e cila largon problemin aktual akut”.

Pak ditë më parë, kur Presidenti kosovar Hashim Thaçi foli për bashkimin e luginës së Preshevës me Kosovën, Daçiç e refuzoi këtë propozim dhe tha se nuk kishte alternativë tjetër veç ndarjes së Kosovës. Presidenti Thaçi ka deklaruar vazhdimisht këto dite se korrigjimi i kufijve nuk do të thotë ndarje apo shkëmbim të territorit dhe se Prishtina do të shqyrtojë kërkesën e Luginës së Preshevës, Medvegjës e Bujanovcit për t’iu bashkuar Kosovës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Ministri i Jashtëm Ivica Dacic tha se Serbia do të njohë Kosovën dhe do të lejojë që të ketë karrigen në OKB, kur të "fluturojnë derra

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev paralajmëron votuesit se dështimi i marrëveshjes me Greqinë rrezikon ta zhysë vendin në kaos dhe izolim

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, përveç takimeve me lideret e subjekteve politike në Republikën e Maqedonisë, ka takuar edhe

Në plazhin më të njohur të ishullit Zante në zonën Nauagio në Greqi, për pak mund të kishte ndodhur një tragjedi.

Një vajzë 17-vjeçare shqiptare me banim në Neproshten të Maqedonisë, është zhdukur pa gjurmë.

Aeroporti i Beogradit “Nikolla Teslla” është hapur për trafikun ajror pas bllokadës që nga mëngjesi kur një avion nga Egjipti kishte ngel

Kryetari i Bashkimi Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka treguar se në vitin 2001, maqedonasit kanë qenë pro ndarjes së Maqedonisë nga

Liderët politikë shqiptarë në jugun e Serbisë me kërkesat që tri komunat e kësaj pjese t’i bashkohen Kosovës, mund të nxisin konflikte nd

Senatori amerikan, Ron Johnson, tha në një intervistë për Zërin e Amerikës se zgjidhja e problemeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë duhet të

Dy ushtarakë turq janë ndaluar mesditën e sotme në zonën kufitare mes Turqisë dhe Greqisë në zonën e njohuri si Evros.