Vuçiç: Nuk e njoh Kosovën edhe sikur të më vrisni

08/05/2019 - 17:18

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ndryshon radikalisht qëndrim për Kosovës. Pas samitit të Berlinit, ai e konsideron të dështuar përpjekjen e tij për zgjidhjen e kësaj çështjeje, ndaj dhe në një intervistë për radiotelevizionin shtetëror serb, Vuçiç e thotë prerë se nuk do ta njohë kurrë pavarësinë e Kosovës.

“Mund të më vrisni ose të më zvarrisni rrugëve. U them të dyja palëve, gjermanëve dhe britanikëve: Nuk do ta njoh Pavarësinë e Kosovës. Më rrëzoni po të doni”.

Mesazhin ia dërgon Gjermanisë dhe Britanisë së Madhe si mbështetësit kryesorë të Pavarësisë së Kosovës, por edhe kundërshtarëve më të ashpër të idesë së ndryshimit të kufijve.

“Ideja e krijimit të një kufiri, që do të përcaktonte një ndarje të drejtë dhe të qartë mes serbëve dhe shqiptarëve u refuzua. Të gjithë po flasin për kufijtë, por kufijtë nuk i di askush. Kemi një vijë kufitare që njeh Kushtetuta e Serbisë dhe një tjetër që e pranojnë vetëm disa vende”.

Pyetjes nëse ka një plan B për të zbatuar për çështjen e Kosovës, Vuçiç i përgjigjet.

“Mënyra më e lehtë për ne është që meqë shqiptarët janë çmendur, me të drejtë do të çmendemi edhe ne. Tashmë të dyja palët do të jemi të lumtur”.

Me këtë qëndrim do të paraqitet Serbia edhe në samitin e radhës për Ballkanin Perëndimor që do të zhvillohet në Korrik në Paris.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti francez, Emmanuel Macron, po zhvillon një vizitë dyditore në Beograd.

Menjëherë pas bastisjes së shtëpisë, kryeprokurores speciale publike të Maqedonisë së Veriut, Katica Janeva, e cila dha papritur dorëheqj

Greqia ka dorëzuar në duar të autoriteteve italiane një anëtar të mafies së njohur të Camorras, 56-vjeçarin Pasquale Diano, i arrestuar n

Fakulteti i Shkencave Ekonomike në Universitetin Ndërkombëtar në Strugë, iu ofron studentëve programe të shkëlqyera akademike në fushën e

Sot dhe nesër, presidenti i Francës, Emmanuel Macron, do të qëndrojë në Serbi për një vizitë zyrtare.

Autoritetet greke kanë evakuuar dhjetëra banorë nga shtëpitë e tyre në perëndim të vendit, vetëm disa ditë pasi shtatë persona humbën jet

Katastrofa të njëpasnjëshme natyrore po godasin Greqinë.

Në liqenin e Ohrit është vendosur tabela e ndalimit të larjes në liqen. Shkak është bërë ndotja nga ujërat e zeza.