Vuçiç: Nuk ndryshojmë qëndrim ndaj Haradinajt

Postuar: 13/09/2017 - 18:34

Aleksandar Vuçiç, deklaroi se gjatë muajit tetor do të nisë periudha e re e dialogut brenda vendit për çështjen e Kosovës, në varësi të marrëdhënieve me të cilën Serbia, sipas kreut të saj të shtetit, do të ketë një të ardhme më të sigurt.

Vuçiç i bëri komentet në Beograd, ku theksoi se ka mbështetur përfshirjen e “Listës Serbe” në qeverinë e Ramush Haradinajt, por ndaj vet këtij të fundit, të akuzuar për krime lufte nga Serbia, ai nuk ka ndryshuar qëndrim.

“Nga tetori fillon periudha e re e dialogut që duhet të jetë i institucionalizuar dhe të ketë këshillime të gjera. Do të publikohet një raport mbi bisedimet me Kosovën, ku do të përfshihen rezultatet e 3 viteve të fundit, si dhe të gjitha veprimet që ka bërë Serbia rreth çështjes së Kosovës që nga viti 1998. Kur të kaloni nëpër të, do të mund të shihni sesa e ndërlikuar është historia jonë bashkëkohore, e sa gabime ka aty”, thotë Aleksandar Vuçiç, president i Serbisë.

Sipas kreut të shtetit serb, qasja e tij ka bërë që gjërat të ndryshojnë për komunitetin serb të Kosovës. Majin e vitit 2015, Vuçiç – asokohe kryeministër i Serbisë, – kishte paralajmëruar një ndryshim të mundshëm të qasjes ndaj Prishtinës, që është kusht themelor në përpjekjet e Beogradit për integrim në Bashkimin Europian.

Ai tha asokohe për “Wall Street Journal” se është duke e shqyrtuar mundësinë e ndryshimeve kushtetuese deri në fund të vitit 2017, ku do të mund të përfshihej heqja e përkufizimit të Kosovës si pjesë e Serbisë. Aktualisht Kosova zë vend në preambulën e Kushtetutës serbe.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Donald Trump do të vizitojë Serbinë vitin e ardhshëm dhe kjo po merret si një sinjal i fortë i SHBA-së për të treguar se ata do të ruajnë

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot në seancën e 15-të duhet ta vazhdojë debatin për Propozim-ligjin për shfrytëzimin e gjuhëve.

Qysh në gjysmën e dytë të shekullit XIX, stereotipi negativ për shqiptarët ka qenë i shprehur në një sërë librash të autorëve serbë pa nd

   Një incident serioz raportohet të ketë ndodhur të mërkurën në Detin Egje mes anijeve të rojës bregdetare greke dhe turke.

Ministri i Brendshëm serb, Nebojsha Stefanoviç në prag të mbajtjes së Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit tha se është i bindur se “

Mesditën e sotme Greqia qendrore është goditur nga lëkundjet sizmike.

Kreu i Kishës Ortodokse Serbe, Patriarku Irinej në një intervistë për gazetën serbe, “Novosti" ka thënë se detyra e Serbisë është të çojë

Kanë gjetur vdekjen në një aksident automobilistik kryetari i komunës dhe kryetari i këshillit komunal të komunës së Ranillugut në Kosovë

Deputetja e VMRO DPMNE-së, Nevenka Stamenkovska, në ditën e dytë të debatit në Komisionin për sistem politik dhe marrëdhënie ndëmjet bash

Pas gati tre muajsh bllokimi politik, Ramush Haradinaj ia ka dalë të zgjidhet kryeministër me minimumin e votave që kërkohen, v