Vuçiç përplaset me ambasadorin e SHBA-së në Beograd

16/10/2018 - 16:39

“Ne e njohim Kosovën si një vend të pavarur dhe sovran. Liderët politikë kosovarë të zgjedhur, janë liderët e Kosovës dhe ne bëjmë marrëveshje me ta ashtu siç bëjmë me liderët e vendeve të tjera”.

Kjo deklaratë e ambasadorit amerikan në Beograd, Kyle Scott, se Shtetet e Bashkuara e njohin Kosovën si shtet të pavarur, ngjalli reagimin e Presidentit serb Aleksandër Vuçiç. Kreu i shtetit serb nënvizoi se diplomati amerikan duhet të ishte më i kujdesshëm.

“Do të ishte mirë që ambasadori Kyle Scott të tregonte pak më shumë respekt për vendin mikpritës. Sido që të quhet e ashtuquajtura qeveri e Kosovës për ju, për ne është e ashtuquajtura qeveri dhe i ashtuquajturi shtet”.

Presidenti kritikoi edhe përfaqësuesin e qeverisë serbe të pranishëm gjatë fjalës së ambasadorit amerikan Scott. Sipas Vuçiç, ai duhet të reagonte për të mbrojtur interesat e Serbisë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shumë qytetarë grekë kanë filluar të mblidhen para Parlamentit për të kundërshtuar Marrëveshjen e Prespës me Maqedoninë.  Tubimi zhvilloh

Shumë qytetarë grekë kanë filluar të mblidhen para Parlamentit për të kundërshtuar Marrëveshjen e Prespës me Maqedoninë.  Media radio “SK

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) vazhdojnë të mos e ndërrojnë qëndrimin rreth taksës së vendosur ndaj produkteve serbe.

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç, ka kërkuar edhe një herë nga institucionet e Kosovës që të heqin vendimin për taksën ndaj produkt

Shefi i Kremlinit tha se autoritetet në Prishtinë kane hedhur disa hapa polemizues se fundi sic ishte krijimi i Ushtrisë së Kosovës, një

Veriu i Mitrovicës është mbushur me flamuj të Rusisë dhe me fotografi të Presidentit Vladimir Putin.

Me të gjitha mundësitë që i jep Kushtetuta do të luftoj që qeveria të mos e marrë besimin, sepse kjo ka të bëj me Marrëveshjen e Prespës

Avionë turq fluturuan mbi Detin Egje duke shkelur 13 herë hapësirën ajrore greke.