Vuçiç protestuesve: Jeni grupim fashist, nuk iki nga këtu!

17/03/2019 - 21:20

Protestat e serbëve të cilët po kërkojnë largimin e presidentit serb Aleksandar Vuçiç u ashpërsuan ditët e fundit.

Vuçiç i është drejtuar vet grupimit të protestuesve. Ai tha se nuk do të lëvizë nga Presidenca në asnjë lloj rrethane.

‘Unë jam këtu dhe kurrë nuk do të lëviz nga ky vend që janë duke u përpjekur për ta zënë. Unë i kërkoj të gjithë qytetarëve të Beogradit që të mos t’i bashkohen kësaj turme’, ka thënë Vuçiç.

Ai tha se nuk do të largohet nga posti për t’ia liruar vendin ‘fashistëve’ si Bosko Obraviçit dhe Jeremiçit, duke shtuar se nuk do të heqë dorë as nga lufta për Serbinë moderne.

Presidenti serb thirri përkrahësit e Serbisë ‘moderne’ që të mos vijnë në Beograd për tiu bashkuar një numri të vogël njerëzish rreth Presidencës.

‘Unë jam në vendin e punës, pra në Presidencë. Kurrë nuk do të qëndrojë larg, apo i fshehur, sepse ajo për të cilën luftoj vlen më shumë se jeta. Nuk do t’ua lë vendin fashistëve dhe hajdutëve që shkatërruan tokën’, tha Vuçiç.

‘Lus përkrahësit e Serbisë moderne të largohen nga turma e vogël e njerëzve të dhunshëm, që janë 400 apo 500. Ata janë një bandë e fashistëve që dëshirojnë shkatërrimin e vendit’, ka thënë presidenti serb.

Protestuesit gjatë ditës së djeshme hynë më forcë në Radio Televizionin e Serbisë, por më pas u nxorën nga policia.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Arritja e qëllimit të Kosovës për t’u anëtarësuar në Organizatën Ndërkombëtare Policore INTERPOL, do të jetë një sfidë mjaft e vështirë

Greqia dhe Qiproja do të shtyjnë partnerët e tyre të BE për të penalizuar Turqinë, duke përfshirë mundësinë e sanksioneve nëse vërtetohet

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, u ka bërë thirrje vendeve anëtare të Bashkimit Evropian që të caktojnë datën e nisjes së

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç tha se gjatë dhjetë ditëve të ardhshme do ta ftojë përsëri presidentin e SHBA-ve, Donald Trump, të

Zëvendës-ndihmës sekretari i Shtetit të SHBA-së, Matthew Palmer, në fjalimin e tij në 20 vjetorin e çlirimit të Kosovës, ka thënë se ësht

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, vlerësoi se Kosova dëshiron të provokojë një konflikt ushtarak midis NATO-s dhe Serbisë

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ia miratoi dorëheqjen nga posti i deputetit Nikolla Gruevskit, ish-kryeministrit të arratisur në Hungar

Në përfundim të seancës për Kosovën në Kombet e Bashkuara të hënën, ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç i është afruar nga pas ambasador

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, nga Brukseli ka folur për procesin e hapjes së negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe me