Vuçiç: Serbia ka testuar më shumë sesa gjithë ish-Jugosllavia dhe Shqipëria

04/07/2020 - 15:24

Presidenti i Serbisë Vuçiç ka përmendur si rast Shqipërinë kur është pyetur për numrin e testeve dhe se nuk po kujdesej sa duhet për të verifikuar praninë e koronavirusit në popullin serb.

Vuçiç ka thënë se në Serbi kishin testuar më shumë individë në rajon.

“Serbia ka testuar më shumë sesa tërë ish-Jugosllavia plus Shqipëria. Pse duhet të vdesin atje kaq shume njerëz, kur askush nuk është testuar? Më lejoni të përsëris: kemi realizuar 428,000  teste për Covid-19 në Serbi, ndërsa Kroacia ka kryer 82,000 teste. Vetëm testet i kushtojnë Serbisë 50 milion euro, dhe ka 300,000 të tjera, që do të thotë 30 milion euro”.

Aktualisht në Serbi nga 428 mijë të testuar, ka 15,504 raste të konfirmuara, 298 të vdekur me shkallë mortaliteti 1.92%. Në 24 orët e fundit serbët kanë 309 raste të reja me 11 të vdekur ndërsa janë 85 pacientë në ventilator.

Kreu i shtetit serb tha se nëse virusi na torturon kështu gjatë verës, kush e di se çfarë do të ndodhë gjatë vjeshtës ndaj po planifikon një spital të ri deri në 1000 shtretër, për një kujdes intensiv për goditjen tjetër. Vuçiç komentoi edhe takimin Hoti Rama madje deklaroi se mbrëmë, duke parë lajmet për rajonin, ka krijuar përshtypjen se komunizmi ishte sërish pas dere. 

“Jam i ngopur me marrëzitë e tyre. Thonë se po vijnë për të negociuar për njohje të ndërsjellë. Epo, mos ejani fare. Unë nuk negocioj në lidhje me të. Këtë ua them edhe nënave dhe baballarëve të tyre politikë”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Autoritetet shëndetësore në Greqi paralajmëruan të martën për rrezikun e përhapjes së koronavirusit të ri, që e shkakton sëmundjen COVID-

Ministria e Shëndetësisë në Maqedonisë e Veriut ka bërë me dije se nga 830 testime të realizuara brenda 24 orëve të fundit, 75 kanë janë

Tre të vdekur dhe 74 të infektuar nga Covid-19 është bilanci i 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut.

Organizata Kombëtare e Shëndetit Publik në Greqi ka njoftuar se gjatë 14 orëve të fundit janë regjistruar 75 raste të reja me koronavirus

Katër viktima dhe 166 raste të reja me Covid-19 janë shënuar në 24 orët e fundit në Maqedoninë Veriore.

Parlamenti i ri i Maqedonisë së Veriut pritet të mblidhet më 4 gusht, ndërsa nuk është bërë ende asgjë zyrtare lidhur me përpjekjet për f

Për fat të mirë, ditën e sotme nuk është shënuar asnjë viktimë me Covid-19, por ndërkohë është rritur ndjeshëm numri i rasteve të reja ng

Kryetari i Forcës së Re Demokratike në Mal të Zi, Nazif Cungu ka deklaruar se shqiptarët në Mal të Zi, janë bashkuar në dy lista zgjedhor

Maqedonia e Veriut vazhdon të jetë një vend që raporton shifra të konsiderueshme të viktimave dhe të të infektuarve me koronavirus.

Nënkryetari ekzekutiv i Këshillit Atlantik, Damon Wilson thotë se presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç është duke i përgatitur qytetarët