Vuçiç: Të pranojmë realitetin se e kemi humbur Kosovën

28/05/2019 - 09:42

Aleksandër Vuçiç shfaqet i dorëzuar për pavarësinë e Kosovës. Në fjalimin përballë parlamentit, kreu i presidenti serb tha se Serbia duhet ta pranojë realitetin që e ka humbur kontrollin mbi Kosovën dhe duhet të gjejë një kompromis për të normalizuar raportet me Prishtinën.

“Ne duhet të pranojmë që jemi mposhtur, kemi humbur territorin. Pas shtatë vjetësh bisedime me Prishtinën mund t’ju them se nuk kemi humbur asgjë përveç asaj që ka qenë e humbur”, tha kreu i shtetit serb.

Mosarritjen e një kompromisi me Kosovën, Vuçiç e quan një katastrofë si për shqiptarët ashtu edhe për serbët. Këta të fundit i ftoi ta shohin marrëveshjen si një fitore dhe të pranojnë të vërtetën e hidhur përballë gënjeshtrave të ëmbla.

Prej 6 muajsh, dialogu Prishtinë-Beograd mbetet i ngrirë si pasojë e taksës 100% që Kosova ka vendosur për importet serbe.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Republika e Maqedonisë së Veriut do të marrë datë për fillim të negociatave në tetor, kanë shprehur bindje eurodeputetët Ivo Vajgël, Edua

Arritja e qëllimit të Kosovës për t’u anëtarësuar në Organizatën Ndërkombëtare Policore INTERPOL, do të jetë një sfidë mjaft e vështirë

Greqia dhe Qiproja do të shtyjnë partnerët e tyre të BE për të penalizuar Turqinë, duke përfshirë mundësinë e sanksioneve nëse vërtetohet

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, u ka bërë thirrje vendeve anëtare të Bashkimit Evropian që të caktojnë datën e nisjes së

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç tha se gjatë dhjetë ditëve të ardhshme do ta ftojë përsëri presidentin e SHBA-ve, Donald Trump, të

Zëvendës-ndihmës sekretari i Shtetit të SHBA-së, Matthew Palmer, në fjalimin e tij në 20 vjetorin e çlirimit të Kosovës, ka thënë se ësht

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, vlerësoi se Kosova dëshiron të provokojë një konflikt ushtarak midis NATO-s dhe Serbisë

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ia miratoi dorëheqjen nga posti i deputetit Nikolla Gruevskit, ish-kryeministrit të arratisur në Hungar

Në përfundim të seancës për Kosovën në Kombet e Bashkuara të hënën, ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç i është afruar nga pas ambasador