Zaev kërkon mbështetje për referendumin

14/08/2018 - 14:31

   Në 17 vjetorin e marrëveshjes së Ohrit, kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev mbrojti sërish paktin me Greqinë për emrin duke thënë se drafti nuk cenon identitetin kombëtar të maqedonasve, kulturën dhe gjuhën e tyre.

“Me këtë marrëveshje, etnia jonë konfirmohet si “maqedonase “,  gjuha jonë zyrtare është e mbrojtur si “gjuha maqedonase” pa fusnota apo shtesa. E ardhmja e “maqedonasve” është e garantuar.”

Ai tha se nënshkrimi i marrëveshjes së Prespës hoqi dhe pengesën e fundit në rrugën e anëtarësimit të vendit në NATO dhe Bashkimin Evropian. Ndaj sipas tij maqedonasit duhet ta ratifikojnë në referendumin e 30 Shtatorit.

“Më 30 shtator secili prej nesh ka potencial për të kontribuar në krijimin e Maqedonisë Evropiane. Kjo është një mundësi historike për të ardhmen dhe ne duhet ta vlerësojmë me përgjegjësi. Le t’i themi “po” të ardhmes tonë “maqedonase”.

Marrëveshja për emrin kundërshtohet fort nga opozita që ka ndërmarrë një nismë pro bojkotit të referendumit. Një sondazh i agjencisë MIA tregoi se 88% e shqiptarëve të Maqedonisë e përkrahin marrëveshjen, ndërsa 45 për qind e maqedonasve janë kundër saj.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-Kryeministri maqedonas Nikolla Gruevski ka marrë strehim politik në Hungari.

Në një kohë kur ai është shpallur në kërkim ndërkombëtar, ish-kryeministri maqedonas Nikolla Gruevski ka thyer heshtjen.

Pas propozimit të eurodeputetit grek Notis Marias se çështjen që lidhet me vrasjen e minoritarit Konstandinos Kacifas do ta çonte në Parl

Ministria e Punëve të Brendshme në Maqedoni ka lëshuar urdhër arresti ndërkombëtar për ish-kryeministrin Nikola Gruevski.

Truprojat e Nikolla Gruevskit, për të cilin tashmë është lëshuar urdhër arresti dhe që nga dita e premte u ka shpëtuar autoriteteve gjyqë

Mbajtja e 1 minute heshtje për Kostandino Kacifan javën e shkuar në parlamentin grek, me iniciativë të nënkryetarit Nikita Kaklamani, bër

Shërbimet e Gjykatës, sot në mëngjes, tri herë kanë tentuar që t`ia dorëzojnë ish-Kryeministrit të Maqedonisë Nikola Gruevski vendimin se

Regjistrohen lëkundje tërmeti në detin Jon.

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka takuar në Paris Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel.