"Zhvatja", arrestohet prokurorja e posaçme e Maqedonisë së Veriut

21/08/2019 - 15:13

Prokuroria Publike e Maqedonisë së Veriut ka kërkuar paraburgim për Prokuroren Speciale në dorëheqje Katica Janeva për shkak të dyshimeve të bazuara për keqpërdorimin e detyrës dhe autorizimeve zyrtare e që lidhet me lëndën "Zhvatja".

Prokurori Shtetëror Publik në një konferencë shtypi njoftoi se nga dëshmitë e siguruara deri më tani ka bazë për zgjerimin e hetimeve për rastin "Zhvatja" edhe për Katica Janevën. Paraprakisht Prokurorja Speciale Katica Janeva është shoqëruar në polici nga banesa e saj në një Lagje të Shkupit.

Ndërkaq mediat në Maqedoninë e Veriut njoftojnë për një aksion të madh policor me urdhër të prokurorisë për ndjekje të krimit të organizuar dhe korrupsionit e ku pritet arrestimi i një numër të madh të personave. Tani për tani nuk përmendën emra por në listën për arrestime, siç njoftojnë mediat janë edhe biznesmenë që kanë dhënë para në rastin "Zhvatja".

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

VMRO-DPMNE-ja të martën do të protestojë kundër siç thonë kapjes së organeve gjyqësore nga mafia të cilën e udhëheq Zoran Zaev.

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, i tha të dielën televizionit proqeveritar Prva, se deri në fund të vitit Serbia do të marrë një ofertë

Gjendja shëndetësore e të lënduarve nga shpërthimi i bombolës së gazit në Rramanli të Kumanovës është e rëndë.

Një shtetas i Malit të Zi, i cili ndodhet në anijen “Diamond Princess” në portin japonez Jokahoma, është prekur nga koronavirusi, njoftoi

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, po mendon që ta anulojë vizitën e tij të planifikuar në Kinë, për shkak të shpërthimit të koro

Presidenti amerikan, Donald Trump ka emëruar ambasadorin e SHBA-së në Gjermani dhe të dërguarin e posaçëm për dialogun mes Kosovës dhe Se

1.3 ton kokainë janë kapur sot në Maqedoninë e Veriut në një kamion me banane që ka hyrë dje nga Mali i Zi në Shkodër dhe ka dalë po dje

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, deklaroi sot pas vizitës në një institucion shëndetësor të Beogradit, se Serbia nuk do ta përball

Zoran Milanoviç ka marrë zyrtarisht detyrën e Presidentit të Kroacisë pasi mposhti në zgjedhjet presidenciale të këtij viti Kolinda Graba

Një ngjarje makabre ka ndodhur në Greqi, ku një vajzë 11 muajshe pasi humbi jetën në trupin e saj u zbuluan shenja të abuzimit seksual.