Zjarri në Lesbos/ Afro 9 000 emigrantë lëvizin nga kampi që u shkatërrua nga flakët

19/09/2020 - 19:10

Mijëra azilkërkues janë zhvendosur në një strukturë të re të përkohshme në ishullin grek Lesbos, thanë zyrtarët qeveritarë të shtunën, 10 ditë pasi një zjarr shkatërroi kampin Moria.

Zjarri që shpërtheu në Moria më 9 shtator la mbi 12 000 njerëz pa strehë, shumica e tyre refugjatë nga Afganistani, Siria dhe vende të ndryshme afrikane. Askush nuk u lëndua nga flakët.

Rreth 9 000 njerëz ishin vendosur në kampin e ri të çadrave, të vendosur nga autoritetet në Kara Tepe pranë portit të Mytilene, deri të shtunën në mëngjes. Disa qindra ishin zhvendosur gjithashtu në një qendër komunitare të menaxhuar nga një organizatë joqeveritare.

Ata që hynin në kamp regjistrohen dhe testohen për COVID-19. Të paktën 214 persona u vendosën në karantinë pas testeve pozitive.

Masa e madhe e njerëzve po kthehej në normalitet në rrugë, ku mijëra migrantë ishin vendosur për disa ditë pas zjarrit dhe dyqanet në zonë filluan të rihapen.

Policia greke nisi një operacion të enjten për të shpejtuar vendosjen e migrantëve. Shumë kishin hezituar të hynin në kampin e përkohshëm, pasi kishin shpresuar të largoheshin nga Lesbos pas zjarrit dhe të arrinin në vendet e tjera të Evropës.

Autoritetet besojnë se zjarri që ka shtuaqr famëkeqinë për kushtet e tij të jetesës kampi Moria u ndez nga migrantët pas një mosmarrëveshje mbi masat e karantinës COVID-19 pasi dhjetëra azilkërkues u testuan pozitivisht. Gjashtë persona janë arrestuar dhe akuzuar për zjarrvënie.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis njoftoi se në Athinë, Selanik dhe në qytete të tjera do të vendoset ora policore, me qëllim t

Është shoqëruar me debate të ashpra mes kryeministrit të Kosovës Avullah Hoti dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiç, Forumi i Sigurisë i

Maqedonia e Veriut ka raportuar sërisht shifra të larta të infektuarish me COVID-19.

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis sapo njoftoi masat e reja ndaj koronavirusit për shkak të rritjes së rasteve pozitive me koronaviru

Autoritetet bullgare sot urdhëruan banorët të mbanin maska mbrojtëse në rrugë për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të koronavirusit.

Ivica Daçiç është zgjedhur kryetari i parlamentit të shtetit të Serbisë.

Në orët e para të mëngjesit të së enjtes në Zakynthos të Greqisë janë ndjerë lëkundje të forta tërmeti

Rriten shifrat nga COVID-19 në Greqi. Autoritetet greke publikuan sot 865 raste të teja të koronavirusit në vend.

Në 24 orët e fundit janë bërë 2688 testime, ndërsa janë regjistruar 641 raste të reja të covid-19 në Maqedoninë e Veriut:

Televizioni publik i Serbisë (RTS) në një shkrim rreth caktimit të datës së zgjedhjeve të jashtëzakonshme për Podujevën dhe Mitrovicën e