Zoran Zaev: Nuk na duhet BE-ja nëse duhet të heqim dorë nga gjuha dhe identiteti jonë

06/05/2021 - 12:16

Maqedonia e Veriut është në pritje të hapjes së negociatave për anëtarësimin në BE, por mosmarrveshja me Bullagarinë nuk po e lejon procesin që të vazhdojë.

Kryeministrin i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka refuzuar që për antarësim në BE të heqin dorë nga gjuhë dhe ideniteti i tyre.

“Bashkimi Evropian nuk na duhet nëse çmimi për këtë është heqja dorë nga gjuha dhe identiteti maqedonas, pasi do të bëhemi si pluhuri i zhdukur në ajër dhe s’do të ketë kush të hyjë në Bashkimin Evropian,” tha Zaev.

Zaev ka kërkuar ndihmën e shteteve anëtare të Bashkimit Evropian për heqjen e bllokadës bullgare dhe nisjen e bisedimeve të anëtarësimit me BE-në.

“Edhe pse  Bullgaria do të shkojë drejt zgjedhjeve të reja parlamentare, unë shpresoj se do të mund të arrijmë një marrëveshje me qeverinë e përkohshme të ekspertëve. Ne kemi arritur edhe marrëveshje tjera të mëdha, duke mbrojtur veçoritë tona kombëtare, pasi kemi të bëjmë të drejtën e vetë përcaktimit. Nuk mund të ketë asnjë marrëveshje që do të përcaktonte identitetin apo gjuhën tonë. Kjo është në kundërshtim edhe me parimet dhe vlerat evropiane,” deklaroi Zaev.

Bullgaria, kërkon që Maqedonia e Veriut të pranojë se gjuha dhe identiteti maqedonas para vitit 1945 të ketë rrënjë bullgare, gjë që kundërshtohet fuqimisht nga vendi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Greqia ka shtyrë masat deri më datë 21 qershor për kufirin me Shqipërinë.

Autoritetet shëndetësore në Greqi kanë publikuar shifrat përsa i përket situatës së COVID-19 atje.

Qeveria greke ka vendosur të pranoj brenda territorit të saj të gjithë personat e vaksinuar, pavarsisht nëse vaksina që kanë injektuar ës

Autoritetet shëndetësore në Greqi kanë raportuar se në 24 orë janë 791 persona të infektuar me COVID-19 nga të cilat 1 u zbulua pas kontr

Maqedonia e Veriut gjatë 24 orëve të fundit ka regjistruar  2 viktima nga koronavirusi, ndërsa që nga fillimi i pandemisë janë shënuar 5,

Kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiç ka deklaruar se është vënë në dijeni se kur ndodhej në Beograd ku u takua me Patriarkun Po

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiç e ka cilësuar Samitin e Ballkanit Perëndimor në Tiranë si më të vështirë nga ç’e priste.

Të tjera detaje tragjike dalin në dritë në lidhje me vrasjen e shefit të Antidrogës të Ulqinit, Rudolf Elezoviç.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti konfirmoi se pati polemika gjatë samitit të krerëve të Ballkanit Perëndimor që po mbahet në Tiranë mes

Ditën e sotme, sindikatat në Greqi kanë dalë në protestë duke shtruar disa kërkesa të cilat sipas tyre duhen plotësuar me urgjencë.