11 ushqimet më të mira për një bark të sheshtë

18/07/2019 - 09:48

Për një barkë të sheshtë ju duhet të konsumoni ushqime që përshpejtojnë metabolizmin tuaj dhe që nuk shkaktojnë fryrje. Padyshim baza është ushqimi, por për të pasur barkun e ëndrrave duhet të bindeni që stërvitja e rregullt është kryefjala.

Përpos të pirit ujë shumë, të ngrënit ushqime të freskëta dhe yndyrna të shëndetshme dhe të shmangurit të alkoolit, janë disa ushqime specifike që na ndihmojnë së tepërmi në dëshirën tonë për të pasur një bark të sheshtë.

Kjo pasi ato përmbajnë shumë pak kalori dhe na mbajnë të ngopur për një kohë të gjatë. Rrjedhimisht do na shkojë mendja më pak për të ngrënë.

Këto 11 ushqime të renditura më poshtë do e ndihmojnë trupin tuaj të ndihet më pak i fryrë, do të përshpejtojnë procesin e tretjes dhe do t’i japin trupit tuaj elementë të rëndësishëm që inkurajojnë humbjen e kileve.

Lista e ushqimeve: 

 1. Kastraveci
 2. Thjerrëzat
 3. Bananet
 4. Specat e kuq djegës
 5. Asparagu
 6. Kosi
 7. Xhinxheri
 8. Çaji i kamomilit dhe i mentes
 9. Avokado
 10. Çokollata e zezë
 11. Bajamet

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Vrapi është një nga aktivitetet fizike më shpërblyese për shëndetin. Ai rekomandohet jo vetëm për shëndet të mirë por edhe për dobësim.

Diabeti është ndër sëmundjet më të përhapura dhe shqetësuese në të gjithë globin.

Për shumë njerëz një nga gjërat e para që bëjnë sapo zgjohen nga gjumi është kërcitja e kockave dhe tërheqja e trupit.

Të bërit dush është një rutinë e përditshme për shumicën prej nesh, por nëse ndonjëherë e neglizhoni duhet ta mendoni dy herë. Sipas medi

Vendosja e maskës në fytyrë është një nga masat më të domosdoshme që mund të pengojnë përhapjen e pandemisë.

Adoleshentët dhe të rinjtë që pinë rregullisht cigare elektronike janë shumë më të predispozuar për t'u sëmurur më rëndë me COVID-19 sesa

Hulumtimi nga Universiteti i Alabama Birmingham ka gjetur që nëse hani darkën tuaj në kohën e drekës mund t’ju ndihmojë të humbni peshë,

Prodhimi vendas me pjepër ka dalë në treg. Pjepri bën pjesë në kategorinë e frutave më tepër mirëbërëse për organizmin

Bimët që na dhuron nëna natyrë janë dhuratat më të mira për shëndetin e njeriun.

Një sasi e madhe djerse gjatë ditës mund të prodhohet vetëm nga këmbët tona, pasi ato kanë rreth 250,000 gjëndra djerse!