4 këshilla për të shpëtuar nga rënia e flokut

09/07/2014 - 12:53

9 korrik 2014 - Problemi i rënies së flokëve shpesh varet jo vetëm prej faktorëve genetikë, por edhe prej një stili jete jo korrekt. Më poshtë gjeni katër këshilla, të cilat shërbejnë për të parandaluar rënien e flokëve.

-Një regjim ushqimor i kujdesshëm.Ushqimet e përzgjedhura me kujdes mund t’i ushqejnë më së miri flokët si dhe të parandalojë rënien e tyre. Përfshini në dietën tuaj ushqimore, proteina, vitaminë A, B dhe E.

-Përdorni shampon e duhur. Lajini flokët me një shampo delikate dhe specifike, si dhe masazhojeni rrënjën e flokëve lehtësisht për disa minuta gjatë kohës së larjes.

-Kujdes nga stresi. Nervozizmi dhe stresi shton rënien e flokëve, problem i cili bëhet shumë i ndjeshëm.

-Kujdes nga dielli. Ekspozimi i zgjatur ndaj rrezeve të diellit mund të dobësojë flokët tanë, deri sa ti çojë drejt rënies. Këshillohet që herë pas here të përdorni kapele.

/agjencia e lajmeve "Dyrrah"/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Frutat e detit janë ndër burimet më të mira të vitaminave dhe mineraleve për të cilat trupi dhe truri kanë shumë nevojë, sidomos në verë.

Edhe një pjesë shumë e madhe pacientësh me një formë të lehtë të COVID-19 zhvillojnë antitrupa, të cilët më pas mund t’i imunizojnë për d

Gjumi është një proces që ndikohet nga shumë faktorë të brendshëm dhe të jashtëm.

Mjekja alergologe, Mira Xhixha, shpjegoi këtë të hënë në emisionin “Rudina”, në Tv Klan, simptomat që dallojnë alergjitë e pranverës nga

Gratë dhe vajzat duhet të tregojnë kujdes për ushqyesit e nevojshëm në çdo fazë të jetës së tyre.

Nëse ekziston një frut që të bën shumë mirë ajo është molla. Nuk është ekzagjerim.

Maji është muaji i ndërgjegjësimit ndaj Melanomës, kancerit të lëkurës i cili karakterizohet nga vdekshmëria e lartë dhe agresiviteti.

Vaji i ullirit dhe aloe vera janë dy prej dhuratave më bujare të natyrës. Përdorimi i tyre në të mirë të organizmit është i pakufi.

Prova të dëmtimit të placentës, organit që vepron si zorrë, veshkë, mëlçi dhe mushkëri për një fetus gjatë shtatzënisë u gjetën në një st